Viktor Emil Frankl był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą o pochodzeniu żydowskim. Urodził się 26 marca 1905 roku w Wiedniu, gdzie również zmarł 2 września 1997 roku. Przez pewien czas był więźniem obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz. Jego wkładem w dziedzinie psychoterapii było stworzenie logoterapii, która koncentruje się na poszukiwaniach sensu życia.

Frankl uzyskał doktorat z filozofii oraz był profesorem neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego. Był również profesorem logoterapii na American International University w Kalifornii. Według Frankla, dążenie do znalezienia sensu życia jest jednym z podstawowych potrzeb człowieka, a brak sensu życia może prowadzić do rozwoju nerwicy. Jego najbardziej znana praca to bestsellerowa książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.
Życie i działalność Victor Frankla
Victor Frankl, znany jako założyciel trzeciej szkoły wiedeńskiej, był austriackim neurologiem i psychiatrą, który studiował medycynę w Wiedniu. Początkowo był pod wpływem Freuda, ale później zaczął skłaniać się ku filozofii egzystencjalnej. Frankl opracował zasady swojej analizy egzystencjalnej i logoterapii przed II wojną światową.
Pobyt w obozach koncentracyjnych
W czasie II wojny światowej Frankl przebywał jako więzień w czterech różnych obozach koncentracyjnych, w tym Theresienstadt, Auschwitz i Dachau. Mimo tych doświadczeń, zachował wiarę w ludzką godność i siłę ducha.
Docenienie osiągnięć
W uznaniu dla jego wkładu w dziedzinie psychologii, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Karola w Pradze przyznały Franklowi tytuł doktora honoris causa w 1994 roku.
Śmierć i dziedzictwo
Victor Frankl zmarł na zawał serca w Wiedniu 2 września 1997 roku. Pochowany został w żydowskiej części Cmentarza Centralnego w Wiedniu. Jego dziedzictwo to nie tylko filozofia logoterapii, ale także jego niezłomna wola i wiarę w ludzką godność, której był przykładem nawet w czasie najtrudniejszych okoliczności życiowych.
Życie prywatne Victor Frankla
Małżeństwa i rodzina
Victor Frankl był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była pielęgniarka Mathilde (Tilly) Grosser, z którą wziął ślub w 1941 roku. Tilly zaszła wtedy w ciążę, ale z powodu ryzyka wywiezienia do obozu, zostali zmuszeni do przerwania ciąży. Niestety, Tilly zginęła podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen.
W 1947 roku Frankl poślubił Eleonorę Katharinę Schwindt. Mieli jedną córkę Gabriele Frankl-Vesely, która została psychologiem dziecięcym.
Wyróżnienia i odznaczenia
Victor Frankl otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń za swoje zasługi w dziedzinie psychologii. W 1969 roku został odznaczony Krzyżem Honorowym I Klasy za Naukę i Sztukę. W 1981 roku otrzymał Odznakę Honorową za Naukę i Sztukę, a w 1988 roku został uhonorowany Wielką Srebrną Odznaką Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii. W 1995 roku otrzymał także Wielką Złotą Odznakę Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii.
Dzieła Victor Frankla
Victor Frankl był autorem wielu książek, które wniosły wiele do dziedziny psychologii i filozofii. Poniżej przedstawione są niektóre z jego najważniejszych dzieł:
Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii
„The Will to Meaning. Foundations and Applications of Logotherapy” to książka, w której Frankl przedstawił swoją filozofię logoterapii, która skupia się na poszukiwaniu sensu życia i wartości w ludzkim istnieniu.
Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu
W swojej książce „The Unconscious God: Psychotherapy and Theology”, Frankl łączył teologię z psychologią, aby przedstawić swoje myśli na temat roli Boga w życiu ludzkim.
Człowiek w poszukiwaniu sensu
„Man’s Search for Meaning” to jedno z najsłynniejszych dzieł Frankla, w którym opisał swoje doświadczenia jako więzień obozów koncentracyjnych i przedstawił swoją teorię, że poszukiwanie sensu i celu życia jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego istnienia.
Psychoterapia dla każdego
W „Psychotherapie für den Laien Rundfunkvorträge über Seelenhellkunde” Frankl przedstawił swoje podejście do psychoterapii, które ma na celu pomóc ludziom w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami i problemami.
Człowiek cierpiący
W swojej książce „Homo patiens” Frankl skupił się na temacie cierpienia ludzkiego i przedstawił swoje myśli na temat sposobów radzenia sobie z bólem i trudnościami.
Psycholog w obozie koncentracyjnym
„Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager” to opowieść Frankla o jego doświadczeniach jako więźnia obozów koncentracyjnych i jego obserwacjach dotyczących ludzkiego zachowania w ekstremalnych warunkach.
Nieuświadomiony Bóg
W swojej książce „Der unbewusste Gott” Frankl kontynuuje swoje badania nad teologią i psychologią, aby przedstawić swoje myśli na temat roli Boga w życiu człowieka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Viktor_Frankl
Ty oglądasz: Viktor Frankl: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy