Studiumpr
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
Studiumpr
No Result
View All Result

System miar | Typy | Jednostki konwersji

Anette Siemes by Anette Siemes
1 maja, 2023
in Matematyka
0

Contents

  1. System pomiarów – czym jest?
  2. Wprowadzenie do systemu metrycznego
    1. System metryczny
    2. System jednostek zwyczajowych w USA
  3. Systemy metryczne pomiaru
    1. Metr
    2. Kilogram
    3. Sekunda
  4. Inne systemy metryczne pomiaru
    1. Powierzchnia
    2. Objętość
  5. System imperialny miar w USA
    1. Długość
    2. Powierzchnia
    3. Objętość
  6. Przeliczenia między systemami jednostek miary
    1. Przeliczenia długości
    2. Przeliczenia masy
    3. Przeliczenia objętości (pojemności)
  7. Dlaczego systemy miar są stosowane w systemie metrycznym?
    1. Jakie są 7 podstawowych jednostek miary?
    2. Jakie są 3 systemy miar?
    3. Jaki jest główny system miar?
    4. Jak odczytać system metryczny?

System pomiarów odnosi się do procesu łączenia liczb z fizycznymi wielkościami i zjawiskami. Jest to bardziej zbiór jednostek miary i zasad z nimi związanych. Cały świat obraca się wokół pomiarów! Wszystko jest mierzone: mleko, które kupujesz, benzyna, którą tankujesz do samochodu, kroki, które robisz. Nawet nasza produktywność jest mierzona pod kątem wskaźników produktywności, określających jak produktywnie pracujemy. System pomiarów jest bardzo ważny i definiuje oraz wyraża różne ilości długości, powierzchni, objętości, wagi w naszej codziennej komunikacji. System pomiarów opiera się na dwóch ważnych filarach: określeniu podstawowej jednostki miary oraz miary konwersji z podstawowej jednostki na inne związane jednostki.

System pomiarów – czym jest?

Systemy pomiarowe to zbiór jednostek miary i zasad z nimi związanych. Słowo „pomiar” pochodzi od greckiego słowa „metron”, oznaczającego ograniczoną proporcję. Słowo to odnosi się także do słów „księżyc” i „miesiąc”, co może świadczyć o tym, że obiekty astronomiczne były jednymi z pierwszych sposobów pomiaru czasu. W dawnych czasach korzystaliśmy z części ciała do nieformalnych systemów pomiarowych, takich jak długość stopy, łokieć, rozpiętość dłoni itp., które nie były tak dokładne i różniły się od osoby do osoby.

W związku z tym potrzebna była regulacja pomiarów. System pomiarów, takie jak Międzynarodowy System Jednostek (SI) (nowoczesna forma systemu metrycznego), system imperialny i system jednostek zwyczajowych w USA zostały ujednolicone na całym świecie.

Wprowadzenie do systemu metrycznego

System metryczny to system pomiarowy oparty na standardowych jednostkach miary, takich jak metr dla długości, kilogram dla masy i litr dla objętości. Został wprowadzony we Francji w latach 1790-tych i obecnie jest oficjalnie używany przez wiele krajów na całym świecie. System metryczny opiera się na międzynarodowym systemie dziesiętnym. Podstawowe jednostki używane w systemie metrycznym służą do pochodzenia wyższych i niższych jednostek miary. Często wymagana jednostka jest znacznie większa lub znacznie mniejsza niż zdefiniowane jednostki. Przejdźmy teraz do opisu różnych systemów pomiarowych.

CZYTAĆ:  Kąt 90 stopni - Pomiar, Konstrukcja, Przykłady
system miar typy jednostki konwersji

System metryczny

Jednostki systemu metrycznego, początkowo pobrane z obserwowalnych cech natury (w zasadzie to, co normalnie mierzymy, takie jak czas, długość, masa, itp.), są definiowane przez siedem stałych fizycznych o wartościach liczbowych w odniesieniu do jednostek. Systemy metryczne ewoluowały i z czasem są powszechnie akceptowane jako Międzynarodowy System Jednostek (SI). Wiele krajów stosuje ten system.

System jednostek zwyczajowych w USA

Stany Zjednoczone, Liberia i Mjanma nie przyjęły systemu metrycznego jako oficjalnego systemu wag i miar. W Stanach Zjednoczonych stosuje się jednostki zwyczajowe.

Systemy metryczne pomiaru

System metryczny składa się z trzech podstawowych jednostek, a mianowicie: metr do pomiaru długości, kilogram do pomiaru masy oraz sekund do pomiaru czasu.

Metr

Długość mierzona jest w metrach. Jednostka jest oznaczona literą (m). Patrz na poniższą tabelę. Podstawowa jednostka to „m”, a dodając „Deca,” „Hecto” i „Kilo” mierzymy większe jednostki przez kolejne mnożenie przez 10, a „deci”, „centi” i „millie” mierzą mniejsze odległości poprzez kolejne dzielenie przez 10. Możemy użyć prostego linijki do pomiaru długości. Na przykład, ołówek zmierzony na linijce miałby długość 10 cm.

Kilogram

Masa jest mierzona w kilogramach, a jednostka jest oznaczona przez (kg). Informuje nas, jak ciężki lub jak lekki jest przedmiot. Możemy mnożyć i dzielić podstawowe jednostki, aby zmierzyć mniejsze i większe jednostki. W ogólnym zarysie, dla naszej wygody, używamy gramów, kilogramów i miligramów. Inne jednostki są rzadko używane. Używamy wagi do mierzenia, jak ciężkie są przedmioty. Waga jest używana w supermarketach do ważenia artykułów spożywczych. Lekarz również używa wagi do ustalenia wagi pacjenta.

Sekunda

Czas mierzony jest w sekundach. Reprezentacja sekund to (s). Czas to trwająca sekwencja wydarzeń. Służy do wyznaczania czasu trwania wydarzeń. Pomaga również ustalić czas rozpoczęcia lub zakończenia wydarzenia. Podstawową jednostką dla czasu jest sekunda. Niektóre jednostki przeliczeniowe czasu to: 1 minuta = 60 sekund, 1 godzina = 60 minut, 1 dzień = 24 godziny, 1 tydzień = 7 dni, 1 rok = 12 miesięcy lub 1 rok = 365 dni. Używamy zegara lub zegarka do odczytania bieżącego czasu. Stoper może być używany do pomiaru czasu w sekundach.

Inne systemy metryczne pomiaru

Mimo że znamy podstawowe zdefiniowane systemy metryczne do mierzenia długości, masy, objętości, istnieją wiele innych wielkości w świecie fizycznym, dla których musimy zdefiniować podstawową jednostkę. Wielkości takie jak siła, moc, powierzchnia, intensywność magnetyczna, mają swoje własne jednostki, które zostały wywiedzione z 7 podstawowych wielkości systemu metrycznego pomiaru. Czasami te podstawowe wielkości systemu nie wystarczają, aby sprostać wyzwaniom związanym z badaniem i pomiarowaniem innych wyższych wielkości istniejących w fizyce. Poniżej przyjrzymy się niektórym innym ważnym fizycznym wielkościom i ich jednostkom.

CZYTAĆ:  Całka z x sin x - Formula, Dowód, Przykłady

Powierzchnia

Powierzchnia to przestrzeń zajmowana przez dwuwymiarową figurę. Powierzchnia jest mierzona w jednostkach kwadratowych, takich jak cm2, m2, km2 itp. Na przykład, jeśli powierzchnia każdego kwadratu wynosi 1 cm2. Powierzchnia kształtu A wynosi 1 cm2. Powierzchnia kształtu B to (1+1) = 2 cm2. Powierzchnia kształtu C to (1+1+1) = 3 cm2. Powierzchnia kształtu D to (0,5+1+0,5) = 2 cm2. Teraz, kiedy wiesz, co to jest powierzchnia, nauczmy się, jak obliczyć powierzchnię trójkąta, czworokąta i koła.

Objętość

Objętość to przestrzeń otaczająca lub zajmowana przez dowolny trójwymiarowy przedmiot lub bryłę. Ma długość, szerokość i wysokość. Jest mierzona w jednostkach sześciennych, takich jak cm3, m3 itp., a objętość cieczy jest mierzona w litrach. Na przykład, pierwotna objętość wody w pojemniku wynosi 20 jednostek. Objętość wody, gdy przedmiot zostanie umieszczony wewnątrz pojemnika, wynosi 30 jednostek. Objętość obiektu to różnica między dwoma objętościami, czyli 30-20 = 10 jednostek. Obliczenie objętości przedmiotu pomaga nam określić ilość wymaganą do jego wypełnienia, na przykład ilość wody w butelce. Teraz, nauczmy się, jak obliczyć objętość sześcianu, cylindra, stożka i kuli.

System imperialny miar w USA

Podobnie jak w przypadku systemu metrycznego, Stany Zjednoczone stosują system jednostek imperialnych, zwany również jednostkami amerykańskimi. W tym systemie rzeczy są mierzone w stopach, calach, funtach, uncjach itp. Poniżej przedstawiamy je bardziej szczegółowo.

Długość

Cztery najczęściej stosowane jednostki długości to cal, stopa, jard i mila. Oto przeliczenia z jednej jednostki na inną: 1 cal = 2,54 cm, 1 stopa = 12 cali, 1 jard = 3 stopy lub 36 cali, 1 mila = 1760 jardów (5280 stóp), co odpowiada 1,609344 km w systemie metrycznym.

Powierzchnia

Powierzchnia to jednostka dwuwymiarowa. To ilość przestrzeni zajmowanej przez obiekt. Długość mierzona jest w calach, stopach, jardach, milach, a zatem również powierzchnia. Powierzchnia jest mierzona w jednostkach kwadratowych, takich jak cal kwadratowy, stopa kwadratowa, jard kwadratowy, mila kwadratowa, akr. Małe obszary są mierzone w calach kwadratowych, a większe powierzchnie w jardach kwadratowych. Powierzchnia ziemi jest zwykle mierzona w akrajach. Oto kilka przykładów powierzchni: szachownica ma 100 cali kwadratowych, garaż ma 200 stóp kwadratowych, część ma 100 jardów kwadratowych, ogród botaniczny ma 500 mil kwadratowych, boisko do piłki nożnej dokładnie 1 akr (1 akr = 43 560 stóp).

Objętość

Objętość to ilość trójwymiarowa. To ilość pojemności / przestrzeni, którą substancja zawiera lub którą może pomieścić. Najczęściej stosowanymi jednostkami objętości w systemie jednostek imperialnych są uncje płynu (fl. Oz), filiżanki, półkwarty, kwarty i galony. Należy zauważyć, że uncja to jednostka masy, a uncja płynu to jednostka objętości. Uncja płynu jest wielkości kubka do leków. Inne jednostki, takie jak peck (1 peck = 2 galony), beczka (31,5 galony), są rzadko używane. Oto przeliczenia z jednej jednostki na inną: 1 filiżanka = 8 uncji płynu, 1 półkwarta = 2 filiżanki, 1 kwarta = 2 półkwarty

CZYTAĆ:  Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

Przeliczenia między systemami jednostek miary

Przeliczanie długości, masy, powierzchni, objętości między różnymi systemami jednostek miary jest bardzo pomocne w identyfikacji jednostek. W poniższych tabelach przedstawiamy różne jednostki długości, powierzchni, objętości, masy z systemu standardowego amerykańskiego na system metryczny. Poniżej znajdują się różne jednostki przeliczenia długości z systemu standardowego amerykańskiego na system metryczny.

Przeliczenia długości

System standardowy amerykańskiSystem metryczny
1 cal2,54 cm
1 stopa0,3048 m
1 jard0,914 m
1 mila1,609 km

Poniżej przedstawiamy różne jednostki przeliczenia masy z systemu standardowego amerykańskiego na system metryczny.

Przeliczenia masy

System standardowy amerykańskiSystem metryczny
1 uncja28,34 g
1 funt0,453 kg
1 tona907,184 kg

Poniżej przedstawiamy różne jednostki przeliczenia objętości z systemu standardowego amerykańskiego na system metryczny.

Przeliczenia objętości (pojemności)

System standardowy amerykańskiSystem metryczny
1 uncja płynu29,573 ml
1 filiżanka płynu0,473 l
1 półkwarta płynu0,946 l
1 galon3,785 l

Poniżej przedstawiamy różne jednostki przeliczenia powierzchni z systemu standard

Dlaczego systemy miar są stosowane w systemie metrycznym?

Pomiar jest ważny w naszym codziennym życiu, aby uzyskać odpowiednią ilość potrzebnej nam ilości. Dokładny pomiar pomaga podejmować właściwe decyzje. Podstawowe jednostki miary w systemie metrycznym to długość (mierzona w metrze), masa (mierzona w kilogramach) i czas (mierzony w sekundach). Metr, kilogram i sekundy są jednostkami podstawowymi, a prefiksy kilo-, hekto-, deka-, decy-, centy-, i mili- są dodawane do jednostki podstawowej, aby mierzyć większe lub mniejsze ilości.

Jakie są 7 podstawowych jednostek miary?

Poniżej przedstawiamy 7 podstawowych jednostek miary, reszta jednostek pochodzi od jednostek podstawowych.

WielkośćJednostka SI
Długośćmetr
Czassekunda
TemperaturaKelwin
Prąd elektrycznyamper
Intensywność światłacandela
Masakilogram

Jakie są 3 systemy miar?

Trzy standardowe systemy miar to Międzynarodowy System Jednostek (SI), brytyjski system imperialny oraz amerykański system jednostek zwyczajowych. Spośród nich najczęściej używane są jednostki Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).

Jaki jest główny system miar?

jaki jest główny system miar

Głównym systemem miar są jednostki Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI), a wszystkie inne systemy miar są z nim powiązane. Brytyjski system imperialny i amerykański system jednostek zwyczajowych są związane z jednostkami miary SI za pomocą jednostek przeliczeniowych i można je wygodnie przeliczać z jednej jednostki na inną.

Jak odczytać system metryczny?

System metryczny jednostek można odczytać z podstawowymi jednostkami i ich przeliczeniami. Długość, masa, objętość, czas to podstawowe wymiary pomiaru w systemie metrycznym. Podstawową jednostk

Źródło odniesienia: https://en.wikipedia.org/wiki/Measurement

studiumpr studiumpr Google News
Anette Siemes

Anette Siemes

Anette Siemes to adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ekspert i bloger wielu popularnych serwisów internetowych, w tym “lista niektórych stron internetowych w Polsce”

Related Posts

Współczynnik – Definicja, przykłady | Współczynnik zmiennej

Współczynnik – Definicja, przykłady | Współczynnik zmiennej

2 maja, 2023
Wartość Pi – Symbol, Przykłady, Wartości Pi

Wartość Pi – Symbol, Przykłady, Wartości Pi

2 maja, 2023
Równoległobok – Definicja, wzory, właściwości, przykłady

Równoległobok – Definicja, wzory, właściwości, przykłady

2 maja, 2023
Macierz diagonalna – Definicja, odwrotna

Macierz diagonalna – Definicja, odwrotna

2 maja, 2023
Wierzchołek paraboli – wzór

Wierzchołek paraboli – wzór

2 maja, 2023
Pochodna funkcji arctan – wzór, dowód, przykłady

Pochodna funkcji arctan – wzór, dowód, przykłady

2 maja, 2023
Next Post
Równoległe boki w geometrii – definicje i przykłady rozwiązanych zadań

Równoległe boki w geometrii - definicje i przykłady rozwiązanych zadań

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole powierzchni prostokąta – Wzór

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole trapezu – wzór, przykłady, definicja, pochodzenie

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Trending
  • Comments
  • Latest
Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

25 kwietnia, 2023
Pole powierzchni prostokąta - Wzór

Pole powierzchni prostokąta – Wzór

25 kwietnia, 2023
Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

24 kwietnia, 2023
Wzór na Częstotliwość - Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

21 kwietnia, 2023
Anette Siemes

Autorka Anette Siemes – adiunkt Uniwersytetu WrocławskiegoAutorka

0
Józef Skwark

Józef Skwark: Życiorys, Kariera zawodowa, Filmografia, Przypisy

0
Rob Van Dam Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Rob Van Dam: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mateusz Kieliszkowski Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Mateusz Kieliszkowski: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

1 czerwca, 2023
Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

1 czerwca, 2023
Studiumpr

studiumpr.edu.pl która oferuje informacje na temat wielu dziedzin, takich jak wiadomości, media, rozrywka, podróże, sport, kuchnia i zdrowie. Jest to doskonałe źródło informacji dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i trendami w tych dziedzinach.

Browse by Category

  • Edukacja
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
  • Matematyka

Recent News

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
  • Home
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura