Wyprawy krzyżowe były jednymi z najważniejszych wydarzeń w historii średniowiecza. Ich głównym celem było odbicie Ziemi Świętej z rąk muzułmanów, ale miały one również charakter ekspansywny i misyjny. Przyczynami wypraw krzyżowych były m.in. konflikty między chrześcijańskimi państwami europejskimi, potrzeba zjednoczenia chrześcijaństwa, a także względy ekonomiczne i polityczne.
Pierwsza wyprawa krzyżowa miała miejsce w 1096 roku i zakończyła się zdobyciem Jerozolimy w 1099 roku. W ciągu kolejnych dwóch wieków miało miejsce kilkanaście wypraw krzyżowych, z których nie wszystkie były równie udane. Wyprawy te były skomplikowane i kosztowne, wymagały wielkich nakładów finansowych i logistycznych, a także zjednoczenia sił wielu państw i ludów. Często też towarzyszyły im krwawe walki i pogromy, zarówno wśród chrześcijan, jak i muzułmanów.
Wyprawy krzyżowe miały ogromne skutki dla Europy i Bliskiego Wschodu. Z jednej strony, przyniosły one rozwój handlu i kultury, ale z drugiej strony, przyczyniły się również do wzrostu napięć między kulturami i religiami, co miało długofalowe konsekwencje. Zmieniły one także sposób postrzegania świata, kultury i religii, a także przyczyniły się do powstania nowych ruchów religijnych, takich jak zakony rycerskie czy chrześcijańskie bractwa.
Krucjaty – historia i przebieg
I krucjata (1096-1099)
W 1095 roku papież Urban II podczas mowy w Clermont ogłosił krucjatę mającą na celu odzyskanie Ziemi Świętej z rąk muzułmanów. Krucjata ta, zwana również krucjatą rycerską, rozpoczęła się w 1096 roku. Dowództwo nad nią sprawowali m.in. Gotfryd z Bulion oraz Baldwin. Po zdobyciu Edessy i Antiochii krzyżowcy w 1099 roku zajęli Jerozolimę i utworzyli Królestwo Jerozolimskie.
Skutki I krucjaty
Krucjata zakończyła się zawładnięciem wybrzeża Morza Śródziemnego od Cylicji po deltę Nilu. Utworzono państewka w Trypolisie, Antiochii, Edessie oraz Królestwo Jerozolimskie. Miasta lewantu zdominowały Genueńczycy.

II krucjata (1147-1149)
Drugą krucjatę wywołał upadek Edessy i wchłonięcie jej przez emirat Aleppo. Dowódcami byli Ludwik VII z Francji i Konrad III z Niemiec. Pomimo początkowych sukcesów, krucjata ta zakończyła się klęską.
Skutki II krucjaty
Pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Lewancie, osłabły kontakty z Bizancjum, a łacinnicy stracili zaufanie.
III krucjata (1189-1192)
Trzecią krucjatę wywołał upadek Królestwa Jerozolimskiego w 1187 roku oraz zajęcie jej terenów przez sułtana Saladyna. Dowódcami byli Fryderyk I Barbarossa, Filip August z Francji oraz Ryszard Lwie Serce z Anglii. Po zdobyciu Akki Ryszard przejął dowództwo nad krzyżowcami.
Skutki III krucjaty
W wyniku tej krucjaty Lwie Serce podpisał układ z Saladynem, pozwalający na pielgrzymowanie chrześcijanom do Ziemi Świętej.
IV krucjata (1202-1204)
Czwarta krucjata, zainicjowana przez papieża Innocentego III, miała na celu wyzwolenie Ziemi Świętej, ale została skierowana na Egipt. Po zdobyciu Konstantynopola powstało Cesarstwo Łacińskie.
Skutki IV krucjaty
Krucjata ta wywołała krucjatę dziecięcą oraz pogorszenie sytu
Krucjaty – skutki i konsekwencje
Czwarta krucjata
Czwarta krucjata przyczyniła się do upadku Cesarstwa Łacińskiego w 1261 roku oraz kompromitacji idei krucjatowej. Armia francuska dostała się do tureckiej niewoli, a wykupienie się z niej wymagało oddania części ziem egipskich.
Siodma krucjata (1270-1291)
Przyczyną siódmej krucjaty były osłabienie władzy łacinników w Bizancjum, Syrii i Palestynie. W 1270 roku Ludwik IX ponownie wyruszył na krucjatę, lecz po jego śmierci władzę przejął Karol Andegaweński, który nie odniósł sukcesów.
Skutki siódmej krucjaty
W 1291 roku krzyżowcy stracili ostatni bastion w Akce, co położyło kres idei krucjat. Zmniejszył się zasięg krzyżowców.
Konsekwencje i trwałe skutki krucjat
Krucjaty przyczyniły się do zwiększenia władzy i bogacenia papieży oraz kontaktu łacinników z kulturą Bliskiego Wschodu. Powstały także zakony: templariuszy, joannitów i krzyżowców. Przyjęcie handlu lewantyńskiego przez Wenecję spowodowało pogorszenie kontaktów między łacinnikami wschodnimi a zachodnimi, a zwiększenie różnic między chrześcijanami a muzułmanami.
Źródło odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata