Przyczyny wojny secesyjnej
Wojna secesyjna, czyli wojna domowa w Stanach Zjednoczonych, miała swoje korzenie w wielu czynnikach. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich:
Przemysł na Południu przeszkadzał rozwojowi rynku towarów przemysłowych na Północy

Wysoko rozwinięty przemysł na Południu Stanów Zjednoczonych skutkował tym, że producenci z Północy nie mieli możliwości konkurować z produktami z Południa. Brak równowagi handlowej doprowadził do niezadowolenia ze strony przedsiębiorców z Północy.
Protest farmerów przeciwko zwiększaniu się wpływów plantatorów
Rosnący wpływ plantatorów z Południa na rządy kraju wywołał niezadowolenie wśród farmerów, którzy nie mieli możliwości rywalizacji z tak potężnymi graczami na rynku.
Powstanie partii republikańskiej w 1854 roku
Partia republikańska została założona przez burżuazję z wielkich ośrodków przemysłowych Północy, w celu zwalczania wpływów Południa i popularyzowania idei antyniewolniczych.
Nieformalny sojusz burżuazji z Północy z farmerami, robotnikami, drobnomieszczanami, a nawet biedotą miejską
Niezadowolenie ze strony różnych grup społecznych z wpływów Południa na rządy kraju skłoniło do utworzenia sojuszu w celu walki z plantatorami.
Procesy prowadzące do ukształtowania się klasy robotniczej wrogiej wobec zwolenników niewolnictwa
Rozwój przemysłu i powstawanie klas robotniczych na Północy doprowadziło do tego, że antyniewolnicze idee stały się dla nich bardzo ważne.
Niechęć Południa do zniesienia niewolnictwa
W Południowych Stanach Zjednoczonych niewolnictwo było nadal legalne, a jego zwolennicy byli przeciwni jego zniesieniu. W Północnych Stanach Zjednoczonych niewolnictwo zostało już zniesione w 1865 roku, po zakończeniu wojny secesyjnej.
Bitwy podczas wojny secesyjnej
W czasie trwania wojny secesyjnej, miały miejsce wiele bitew. Poniżej znajdują się trzy z najważniejszych:
Bitwa pod Fredericksburgiem – 13 grudnia 1862 roku
Bitwa ta była jedną z najkrwawszych i jednocześnie jedną z największych porażek Unii. Siły konfederackie pod dowództwem Roberta Lee pokonały armię Unii dowodzoną przez Ambrose’a Burnside’a. Bitwa ta kosztowała życie około 13 000 żołnierzy z Unii i około 5 000 z Konfederacji.
Bitwa pod Gettysburgiem – 1-3 lipca 1863 roku
Bitwa ta była decydującym momentem wojny secesyjnej. Armia Konfederacji pod dowództwem Roberta Lee próbowała zdobyć miasto Gettysburg, jednak ich plany pokrzyżowała armia Unii pod dowództwem George’a Meade’a. Bitwa ta kosztowała życie około 51 000 żołnierzy z obu stron i była najkrwawszą bitwą w historii Stanów Zjednoczonych.
Bitwa o dolinę Shenandoah i Richmond – lato 1864 roku
W tej bitwie armia Unii pod dowództwem Ulyssesa Granta walczyła z armią Konfederacji pod dowództwem Roberta Lee. Bitwa ta trwała przez całe lato 1864 roku i skończyła się zwycięstwem Unii. Była to jedna z najważniejszych bitew, ponieważ pozwoliła na otwarcie drogi do zdobycia stolicy Konfederacji – Richmond.
Skutki wojny secesyjnej
Wojna secesyjna miała dalekosiężne skutki dla Stanów Zjednoczonych. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich:
Spustoszenie gospodarcze i moralne kraju
Wojna secesyjna spowodowała olbrzymie straty zarówno ekonomiczne, jak i moralne. Zniszczone zostały całe miasta i infrastruktura, co wpłynęło negatywnie na gospodarkę kraju.
Prześladowanie Murzynów
Po wojnie secesyjnej Murzyni w Stanach Zjednoczonych byli ciągle prześladowani, a rząd nie potrafił znaleźć rozwiązania tego problemu. Był to bardzo ciężki czas dla tej grupy społecznej.