Studiumpr
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
Studiumpr
No Result
View All Result

Promień Okręgu – Formula | Co to jest promień?

Anette Siemes by Anette Siemes
25 kwietnia, 2023
in Matematyka
0

Contents

  1. Promień koła – co to jest?
    1. Co to jest promień koła w geometrii?
    2. Znaczenie promienia
  2. Wzory na promień koła
    1. Wzór na promień z długością średnicy
    2. Wzór na promień z obwodem koła
    3. Wzór na promień z pola koła
  3. Jak obliczyć promień koła?
    1. Wzór na promień z długością średnicy
    2. Wzór na promień z obwodem koła
    3. Wzór na promień z pola koła
  4. Równanie promienia koła
  5. Promień sfery
    1. Promień sfery z objętości = 3⎷(3V/4π)
    2. Promień sfery z powierzchni = ⎷(A/4π)
  6. Jak promień koła jest powiązany z jego średnicą?
  7. Jak obliczyć promień na podstawie obwodu koła?
  8. Jaka jest formuła promienia koła?
    1. Kiedy długość średnicy jest znana, wzór na promień to:
    2. Kiedy długość obwodu jest znana, wzór na promień to:
    3. Kiedy dana jest powierzchnia koła, wzór na promień to:

Promień koła definiowany jest jako odcinek łączący środek koła z granicą koła. Długość promienia pozostaje stała od środka do każdego punktu na obwodzie koła. Promień jest połową długości średnicy koła. Dowiedzmy się więcej o znaczeniu promienia, wzorze na promień oraz jak obliczyć promień koła.

Promień koła – co to jest?

Promień jest ważnym elementem koła. Jest to odległość między środkiem koła a dowolnym punktem na jego granicy. Innymi słowy, gdy połączymy środek koła z punktem na jego obwodzie za pomocą prostej linii, odcinek tej linii jest promieniem tego konkretnego koła. Koło może mieć wiele promieni, ponieważ na obwodzie koła jest nieskończona liczba punktów. Oznacza to, że koło ma nieskończoną liczbę promieni, a wszystkie te promienie są równo oddalone od środka koła. Rozmiar koła zmienia się natychmiastowo, gdy zmieni się długość promienia.

Na powyższym rysunku, punkty A, B, M, N, P, Q, X i Y leżą na granicy koła. Zauważ, że te punkty są równo oddalone od środka O. Dlatego wszystkie odcinki OA, OB, OM, ON, OY, OX, OP i OQ są nazywane promieniami koła. Należy zauważyć, że OA = OB = OM = ON = OP = OQ = OX = OY.

Co to jest promień koła w geometrii?

Promień koła to długość odcinka łączącego środek koła z punktem na jego obwodzie. Zwykle jest oznaczany skrótem „r”. W kole można narysować nieskończoną liczbę promieni, a długość każdego z nich będzie taka sama. Promień koła jest połową jego średnicy.

CZYTAĆ:  Obliczanie nachylenia na podstawie dwóch punktów

Znaczenie promienia

Promień koła jest odległością od środka koła do każdego punktu na granicy koła. Należy zauważyć, że długość promienia jest połową długości średnicy. Można to zapisać jako d/2, gdzie 'd’ oznacza średnicę koła lub kuli. Poniżej przedstawiono schemat koła, który ilustruje związek między promieniem a średnicą.

Znaczenie promienia

Wzory na promień koła

Istnieją różne wzory na obliczenie promienia koła w zależności od podanych parametrów. Najczęściej stosowanymi wzorami są:

  • promień równy połowie długości średnicy: r = d/2
  • promień wyznaczony na podstawie pola koła: r = √(A/π), gdzie 'A’ oznacza pole koła
  • promień obliczony na podstawie długości okręgu koła: r = d/(2π), gdzie 'π’ oznacza liczbę pi

Wzory na promień koła

Do obliczenia promienia koła można użyć kilku specyficznych wzorów, które zależą od znanych wielkości i parametrów.

Wzór na promień z długością średnicy

Średnica koła to prosta przechodząca przez środek koła i łącząca punkt z jednego końca z punktem na drugim końcu koła. Średnica jest dwa razy dłuższa niż promień. Matematycznie można to zapisać jako Średnica = 2 × promień. Jest to również najdłuższy cięciwa koła. Gdy podana jest długość średnicy koła, wzór na promień można zapisać jako:

Promień = Średnica ÷ 2

Wzór na promień z obwodem koła

Obwód koła to granica koła i może być wyrażony wzorem: C = 2πr. Tutaj C to obwód, r to promień koła, a π to stała równa 3,14159. Promień jest stosunkiem obwodu koła do 2π. Wzór na promień wykorzystujący obwód koła można zapisać jako:

Promień = Obwód/2π

Wzór na promień z pola koła

Pole koła to przestrzeń zajmowana przez koło. Związek między promieniem a polem koła jest określony wzorem na pole koła, które wynosi πr2. Tutaj r to promień koła, a π to stała równa 3,14159. Wzór na promień wykorzystujący pole koła można zapisać jako:

Promień = √(Pole koła/π)

Podsumowanie

Posiadając jedną z wymienionych wartości, można obliczyć promień koła przy użyciu odpowiedniego wzoru. Znając promień, można łatwo wyliczyć wiele innych parametrów koła, takich jak jego pole, obwód czy średnicę.

CZYTAĆ:  Odległość Między Dwiema Punktami - Formula, Pochodna, Przykłady

Jak obliczyć promień koła?

Promień koła można obliczyć za pomocą trzech podstawowych wzorów na promień. Wzory te zostały utworzone przy użyciu średnicy, pola i obwodu koła. Przyjrzyjmy się tym wzorom, aby obliczyć promień koła.

Wzór na promień z długością średnicy

Gdy długość średnicy koła jest znana, wzór na promień to: Promień = Średnica / 2. Na przykład, jeśli średnica wynosi 24 jednostki, to promień wynosi 24/2 = 12 jednostek.

Wzór na promień z obwodem koła

Gdy długość obwodu koła jest znana, wzór na promień to: Promień = Obwód / 2π. Jeśli długość obwodu koła wynosi 44 jednostki, to jego promień można obliczyć jako 44 / 2π. Oznacza to, że (44 × 7) / (2 × 22) = 7 jednostek.

Wzór na promień z pola koła

Gdy pole koła jest znane, wzór na promień to: Promień = ⎷(Pole koła / π). Jeśli pole koła wynosi 616 jednostek kwadratowych, to promień wyn

Równanie promienia koła

Równanie promienia koła na płaszczyźnie kartezjańskiej z centrum (h, k) jest dane wzorem (x − h)2 + (y − k)2 = r2. Jest to znane jako równanie koła, gdy promień jest znany. Tutaj (x, y) to punkty na obwodzie koła, które znajdują się w odległości 'r’ (promień) od centrum (h, k). Gdy środek koła znajduje się w początku układu współrzędnych (0,0), równanie koła redukuje się do x2 + y2 = r2. Zauważ poniższy diagram koła na płaszczyźnie kartezjańskiej. Tutaj współrzędne środka to (0, b), a promień koła jest reprezentowany przez 'r’, łączący środek z punktem (x, y) na kołach. Wystarczy podstawić te wartości do powyższego równania, aby uzyskać równanie promienia koła. Równanie do obliczenia promienia tego koła to (x − 0)2 + (y − b)2 = r2 ⇒ x2 + (y − b)2 = r2.

Promień sfery

Sfera to figura przestrzenna trójwymiarowa. Promień sfery to odcinek od centrum do dowolnego punktu na granicy sfery. Jest to czynnik decydujący o rysowaniu sfery, ponieważ jej rozmiar zależy od jej promienia. Podobnie jak w przypadku koła, można narysować nieskończoną liczbę promieni wewnątrz sfery i wszystkie te promienie będą miały jednakową długość. Aby obliczyć objętość i powierzchnię sfery, musimy poznać jej promień. I możemy łatwo obliczyć promień sfery z wzorów na jej objętość i powierzchnię.

CZYTAĆ:  cot 0 stopni - Oblicz wartość cot 0 stopni

Promień sfery z objętości = 3⎷(3V/4π)

Tutaj V reprezentuje objętość, a wartość π wynosi około 3,14.

Promień sfery z powierzchni = ⎷(A/4π)

Tutaj A reprezentuje powierzchnię.

Można również skorzystać z naszego darmowego kalkulatora promienia sfery online, aby obliczyć promień z podaną objętością, powierzchnią lub średnicą sfery.

Jak promień koła jest powiązany z jego średnicą?

Średnica koła wynosi dwa razy więcej niż promień. Można też powiedzieć, że długość promienia wynosi połowę średnicy. Związek między promieniem a średnicą można wyrazić wzorem: Średnica = 2 × promień. Można skorzystać z darmowego kalkulatora promienia, aby obliczyć promień z podaną średnicą.

Jak obliczyć promień na podstawie obwodu koła?

Obwód koła i promień są ze sobą powiązane, a ich związek można wyrazić wzorem Obwód = 2πr, gdzie „r” to promień koła. Dlatego, gdy długość obwodu jest znana, wzór stosowany do obliczenia promienia koła to Promień = Obwód / 2π.

Jaka jest formuła promienia koła?

Promień koła może być obliczony za pomocą różnych wzorów. Poniżej przedstawiono wzory, które umożliwiają obliczenie promienia:

Kiedy długość średnicy jest znana, wzór na promień to:

Promień = Średnica / 2

Kiedy długość obwodu jest znana, wzór na promień to:

Promień = Obwód / 2π

Kiedy dana jest powierzchnia koła, wzór na promień to:

Promień = √(Powierzchnia koła / π)

Jak obliczyć promień koła za pomocą kalkulatora?

Długość promienia jest równa połowie długości średnicy, którą można obliczyć za pomocą kalkulatora promienia dostępnego w Internecie, wpisując dowolną z wartości takich jak średnica, obwód lub powierzchnia koła.

Jak obliczyć promień koła na podstawie powierzchni?

Jeśli dana jest powierzchnia koła, wzór na obliczenie promienia to Promień = √(Powierzchnia koła / π), gdzie „π” to stała o wartości przybliżonej 3,14159.

Jak obliczyć promień na podstawie średnicy?

Jeśli długość średnicy jest znana, wzór na obliczenie promienia to Promień = Średnica ÷ 2. Dlatego, jeśli długość średnicy koła wynosi 6 jednostek, to promień wynosi 6 ÷ 2 = 3 jednostki.

Źródło odniesienia: https://en.wikipedia.org/wiki/Radius

studiumpr studiumpr Google News
Anette Siemes

Anette Siemes

Anette Siemes to adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ekspert i bloger wielu popularnych serwisów internetowych, w tym “lista niektórych stron internetowych w Polsce”

Related Posts

Współczynnik – Definicja, przykłady | Współczynnik zmiennej

Współczynnik – Definicja, przykłady | Współczynnik zmiennej

2 maja, 2023
Wartość Pi – Symbol, Przykłady, Wartości Pi

Wartość Pi – Symbol, Przykłady, Wartości Pi

2 maja, 2023
Równoległobok – Definicja, wzory, właściwości, przykłady

Równoległobok – Definicja, wzory, właściwości, przykłady

2 maja, 2023
Macierz diagonalna – Definicja, odwrotna

Macierz diagonalna – Definicja, odwrotna

2 maja, 2023
Wierzchołek paraboli – wzór

Wierzchołek paraboli – wzór

2 maja, 2023
Pochodna funkcji arctan – wzór, dowód, przykłady

Pochodna funkcji arctan – wzór, dowód, przykłady

2 maja, 2023
Next Post
Procent - Wzór | Jak obliczyć procent?

Procent - Wzór | Jak obliczyć procent?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole powierzchni prostokąta – Wzór

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole trapezu – wzór, przykłady, definicja, pochodzenie

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Trending
  • Comments
  • Latest
Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

25 kwietnia, 2023
Pole powierzchni prostokąta - Wzór

Pole powierzchni prostokąta – Wzór

25 kwietnia, 2023
Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

24 kwietnia, 2023
Wzór na Częstotliwość - Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

21 kwietnia, 2023
Anette Siemes

Autorka Anette Siemes – adiunkt Uniwersytetu WrocławskiegoAutorka

0
Józef Skwark

Józef Skwark: Życiorys, Kariera zawodowa, Filmografia, Przypisy

0
Rob Van Dam Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Rob Van Dam: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mateusz Kieliszkowski Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Mateusz Kieliszkowski: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

1 czerwca, 2023
Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

1 czerwca, 2023
Studiumpr

studiumpr.edu.pl która oferuje informacje na temat wielu dziedzin, takich jak wiadomości, media, rozrywka, podróże, sport, kuchnia i zdrowie. Jest to doskonałe źródło informacji dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i trendami w tych dziedzinach.

Browse by Category

  • Edukacja
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
  • Matematyka

Recent News

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
  • Home
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura