Opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie” polskiej noblistki Olgi Tokarczuk pochodzi ze zbioru „Gra na na wielu bębenkach” wydanego w 2001 roku, Opowiada o uczonym, który gubi się w Warszawie podczas naukowej wizyty w kraju.
Opis postaci Profesor Andrews w Warszawie
Profesor Andrews jest przedstawicielem jednej ze szkół psychologicznych, który przyjeżdża do Warszawy, aby promować swoje koncepcje psychologiczne. Jego cechą charakterystyczną jest zdolność i tendencja do analizowania otaczającej go rzeczywistości oraz traktowania wielu jej elementów jako symboli, które mogą stanowić wskazówkę dotyczącą kolejnych wydarzeń.
Przyjazd do Warszawy
Profesor Andrews pojawia się na lotnisku i już pierwsze lądowanie w Warszawie sprawia, że ma on poczucie, że jest w zupełnie innym kraju. Nie umie jeszcze znaleźć przyczyny tego wrażenia.

Przewodniczka Gosha
Na lotnisku pojawia się Małgorzata, Gosha, czyli przewodniczka profesora w Polsce. Szybko okazuje się, że zagubiona została torba profesora z jego książkami, a także ubraniami. Gosha obiecuje, że pojawi się na lotnisku kolejnego dnia i ponowi próbę odzyskania walizki. Dziewczyna przedstawia profesorowi plan na najbliższe dni.
Kolacja ze narzeczonym Goshy
Potem zabiera go na kolację ze swoim narzeczonym.
Spotkania w Warszawie
Profesor Andrews ma w planach spotkania ze studentami, psychiatrami oraz wywiad dla czasopisma psychologicznego.
Poszukiwanie ambasady
Kolejnego dnia profesor próbuje zrozumieć, co się wokół niego dzieje. Ponieważ telefony dalej nie działają, wychodzi na ulice. Chce znaleźć ambasadę. Mija po drodze smutnych, przestraszonych ludzi. Czołg znika, ale za to pojawia się kolumna wozów opancerzonych.
Bar
W końcu profesor trafia do baru, gdzie na migi udaje mu się zamówić coś do jedzenia.
Profesor Andrews, zagubiony w Warszawie, próbuje zrozumieć, co dzieje się wokół niego, mając jedynie swoją wyobraźnię i zdolność do analizowania otaczającej go rzeczywistości.
Pierwsze zakupy
Profesor Andrews jedzie autobusem, który jedzie w inną stronę, przez co musi się wrócić. Po drodze do domu zauważa witrynę sklepową z pełnym zatowarowaniem, ale sklep jest zamknięty, mimo że powinien być czynny. Mijający go człowiek tylko ironicznie się do niego uśmiecha.
Kolejne zakupy
Kolejnego dnia profesor staje w kolejce do sklepu, gdzie właśnie pojawia się pieczywo. Udaje mu się kupić także przezroczysty płyn w butelce. Ludzie w kolejce wydają się źle nastawieni, smutni, przybici, przygnębieni, spięci. Profesor Andrews widzi także kupno świątecznych ryb i scena ogłuszania ryby robi na nim przeogromne wrażenie. Kupuje również choinkę.
Nieudany zakup
W końcu profesor wraca do domu, otwiera zakupioną butelkę, ale zorientowawszy się, że ma do czynienia z octem, traci cierpliwość.
Szukanie pomocy
Profesor spakowuje swoje rzeczy i wychodzi z mieszkania z myślą o ambasadzie. Przed blokiem jednak natknął się na mężczyznę, przed którym wylał cały swój żal i brak zrozumienia. Człowiek zabiera go do swojego mieszkania i częstuje wódką, a jego żona podaje kawał ciepłej kiełbasy.
Kluczowa informacja
Ludzie ci nie rozumieją do końca profesora, ale przekazują mu informację kluczową: „war”.
Ty oglądasz: Profesor Andrews w Warszawie – Streszczenie szczegółowe