Zjawisko pełni Księżyca odbywa się 14 dni i 19 godzin po nowiu, czyli początku cyklu księżycowego, w którym tarcza Srebrnego Globu jest niewidoczna. W trakcie pełni satelita znajduje się po przeciwnej w stosunku do Słońca stronie Ziemi, dlatego tak wyraźnie wyróżnia się na niebie, ukazując całą swoją postać. Księżyc w pełni staje się prawie 500 tys. razy ciemniejszy niż Słońce. Mimo to nadal jest tak jasny, że swobodnie rozświetla niebo w nocy.
Ile razy w roku występuje pełnia Księżyca?
Zjawisko pełni Księżyca zazwyczaj ma miejsce raz w miesiącu, ale zdarzają się sytuacje, w których pojawia się ono częściej. W najkrótszym miesiącu – lutym – może w ogóle nie wystąpić, a w dłuższych pojawić się nawet 2 razy.
Pełnia Niebieskiego Księżyca – opis zjawiska
Pełnia Księżyca a samopoczucie człowieka
Od wieków wierzono, że kiedy Księżyc jest w pełni, samopoczucie człowieka może być specyficzne. Część badań wskazuje na to, że ludzie stają się wtedy nerwowi, impulsywni i nadpobudliwi, ponieważ zmienia się poziom hormonów we krwi, co jest przyczyną wymienionych objawów. Nierzadko występują wtedy również trudności z zasypianiem, a wiele osób skarży się na bezsenność.
Objawy wpływu pełni Księżyca na samopoczucie człowieka

Wiele osób twierdziło, że w tym czasie odczuwało nasilenie się następujących emocji:
- ekscytacji
- pożądania
- wątpliwości
- złości
- lęków
- zniecierpliwienia
Inne skutki wpływu pełni Księżyca na organizm człowieka
W czasie tego zjawiska jest się też bardziej poirytowanym i łatwiej popada się w konflikty. Organizm zatrzymuje wodę, co wpływa na uczucie opuchnięcia i ciężkości.
Eksperyment Filadelfia a podróże w czasie
Przeczytaj również: Eksperyment Filadelfia. Jaki miał związek z podróżami w czasie?
Wpływ pełni Księżyca na produkcję serotoniny
Dochodzi do zaburzeń produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, dlatego obserwuje się również wzmożony apetyt. Nie wszyscy naukowcy są jednak zgodni co do wpływu Księżyca na ludzkie samopoczucie, a wiele przeprowadzonych na ten temat badań nie zostało jednoznacznie potwierdzonych.
Co nie robić w czasie pełni Księżyca?
Zalecenia dotyczące decyzji i działań
Jeśli zdecydujemy się wierzyć niektórym badaniom na temat wpływu pełni Księżyca na człowieka, powinniśmy w tym czasie unikać robienia pewnych rzeczy. Warto więc wówczas zrezygnować z podejmowania ważnych decyzji, wdawania się w dyskusje na kontrowersyjne tematy, załatwiania niewygodnych spraw, rozpoczynania ważnych działań biznesowych, składania wiążących deklaracji, wybywania w dalekie podróże i uprawiania ekstremalnych sportów, ponieważ możemy czuć się osłabieni, a wówczas nietrudno o dekoncentrację i kontuzję.
Operacje i zabiegi kosmetyczne
Niektórzy twierdzą, że w czasie pełni Księżyca nie powinno się również poddawać operacjom i zabiegom kosmetycznym. Część osób unika wtedy nawet wizyt u dentysty i sesji tatuażu ze względu na możliwość trudniejszego gojenia się ran i większą podatność na ból.
Ciekawostki na temat pełni Księżyca
Związek pełni Księżyca z płodnością i obfitością
Księżycowa pełnia ma związek także „pełnią kobiety”. Od zawsze wierzono, że satelita reprezentuje płodność i obfitość, a jego cykle pokrywają się z kobiecymi. W tej fazie Księżyca dochodzi częściej do poczęć i jest więcej porodów.
Wzmożona liczba przestępstw i wypadków drogowych
Udowodniono, że w czasie pełni Księżyca popełnia się więcej przestępstw, szczególnie na tle seksualnym, oraz występuje wzmożona liczba samobójstw. Nie bez powodu dawniej uważano pełnię Księżyca za czas pojawiania się wilkołaków i wiedźm. Zdarza się wtedy więcej wypadków drogowych za sprawą ogólnego pogorszenia się koncentracji.
Inne ciekawostki
Do ciekawostek dotyczących pełni Księżyca można zaliczyć także regularne w tym czasie podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach oraz to, że takie każde takie zjawisko ma swoją nazwę.
Pełnia Księżyca w sierpniu 2022 i Noc Perseidów
Sierpniowa pełnia w 2022 roku, która wypada w 12 dnia miesiąca, pokrywa się z maksimum roju Perseidów, dlatego ta noc może być szczególną gratką dla obserwatorów nieba. Niestety blask Księżyca w pełni może nieco przyćmiewać “spadające gwiazdy”, ale te najjaśniejsze i tak powinny być widoczne.
Pełnia Księżyca to fascynujące zjawisko, które od wieków budzi ludzką wyobraźnię. Oprócz malowniczych widoków na niebie, wiąże się z nią wiele ciekawych faktów i przesądów.
Źródło odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCyc
Ty oglądasz: Jak pełnia Księżyca wpływa na ludzkie samopoczucie? Sprawdź!