Pan Tadeusz – główny bohater epopei
Tadeusz Soplica
Pan Tadeusz – właściwie Tadeusz Soplica, jest synem Jacka Soplicy i bratankiem Sędziego. Po ucieczce ojca, zostaje oddany na wychowanie do stryja. W momencie rozpoczęcia akcji utworu, właśnie wraca z nauk w Wilnie. Jest wykształcony, ale jeszcze bardzo młody i niedoświadczony. Łatwo daje się omamić Telimenie. Z domu rodzinnego wyniósł odwagę i miłość do ojczyzny. Nie boi się walczyć o odzyskanie niepodległości. Ma dobre serce i szczerze kocha Zosię.
Ksiądz Robak
Ksiądz Robak, czyli Jacek Soplica, jest ojcem Tadeusza. Musi ukrywać się, ponieważ jako młody człowiek niechcący zabił sąsiada Stolnika Horeszkę. Wielu ludzi uważa jednak, że zrobił to celowo, ponieważ odmówiono mu ręki córki Stolnika – Ewy. Ucieka z kraju i przez wiele lat walczy u boku Napoleona. Wstępuje do zakonu Benedyktynów i pod przybranym imieniem wraca w rodzinne strony. Jako ksiądz Robak przygotowuje powstanie na Litwie. Ginie w walce z Moskalami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia swoją prawdziwą tożsamość i prosi Gerwazego o przebaczenie mu win młodości.
Sędzia
Sędzia to brat Jacka Soplicy i opiekun Tadeusza. Jest prawdziwym patriotą, marzy o wolnej ojczyźnie. Rzetelnie wypełnia powierzone mu obowiązki.
Pozostali bohaterowie utworu „Pan Tadeusz”
Telimena
Telimena to opiekunka Zosi, daleka krewna dziewczyny. Jest już niemłoda, ale nadal bardzo piękna kobietą. Nie wyszła jeszcze za mąż i chce to szybko zmienić. Rozkochuje w sobie Hrabiego i początkowo Tadeusza. Nie ceni tradycji tak jak reszta domowników. Łatwo poddaje się chwilowej modzie, uwielbia zagraniczne podróże. Jej ukochanym miastem jest Petersburg.
Zosia

Zosia to córka Ewy Horeszko. Po śmierci rodziców oddana na wychowanie Telimenie. Jest młodziutką, ale bardzo rezolutną i grzeczną panienką. Słucha rad swojej opiekunki, ale ma też własne zdanie. Również kocha ojczyznę, co podkreśla strojem, jaki zakłada na własne zaręczyny z Tadeuszem.
Tadeusz’ gospodarstwo i jego opiekunowie
Dba o Tadeusza, którego kocha jak syna i wzorowo prowadzi gospodarstwo. Dba o kulturę i zacanie staropolskich tradycji.
Hrabia
Hrabia to krewny Horeszków. Przybywa do Soplicowa, aby zakończyć trwający od lat spór o zamek. Również zwolennik nowej mody i kosmopolita. Jednakże, gdy zachodzi taka potrzeba, staje w obronie ojczyzny.
Wojski
Wojski to długoletni przyjaciel domu Sopliców. Prawdziwy patriota i zwolennik zacania dawnych tradycji.
Podkomorzy
Podkomorzy to przyjaciel Sędziego. Wyjątkowo zacny i mądry człowiek. Budzi szacunek w całej okolicy.
Rejent
Rejent to dobry znajomy Sędziego, jego częsty gość. Jest znany z umiłowania porządku, dbałości o dobre maniery i hołdowania staropolskiej tradycji. Jest miłośnikiem psów i dumny właściciel charta o imieniu Kłusy. W końcowych księgach epopei, zdobywa przychylność pięknej Telimeny.
Asesor
Asesor to podobnie jak Rejent, znajomy i częsty gość Sędziego Soplicy. Jest właścicielem charta Sokoła, rywala Kłusego. Rejent i Asesor prowadzą nieustanny spór o to, czyj pies jest lepszym myśliwym.
Gerwazy
Gerwazy to stary klucznik zamku Horeszków. Szczerze kochał swoich państwa i nie może pogodzić się z ich śmiercią. O wszystkie tragedie obwinia ród Sopliców i pragnie dla nich srogiej kary. Łatwo namawia Hrabiego na walkę o prawa do zamku i pomaga mu zorganizować zajazd na ich dwór. Jednak w obliczu walki o niepodległość ojczyzny, zmienia swoje postępowanie. Przebacza umierającemu Jackowi Soplicy jego błędy i informuje go o rozgrzeszeniu, które przed śmiercią dał mu Stolnik.
Protazy
Protazy to wierny, stary sługa Sędziego. Początkowo zaciekły wróg Gerwazego, po pojednaniu rodzin, prawdziwy przyjaciel klucznika.
Maciej Dobrzyński
Maciej Dobrzyński to przedstawiciel szlachty zaściankowej. Jest mądrym i roztropnym gospodarzem.
Sędzia Robak
Sędzia Robak to postać, która rozumie, że siła Polski tkwi w jedności narodu, dlatego też nie chce brać udziału w rebelii przeciwko Soplicom.
Jankiel
Jankiel to stary Żyd i właściciel karczmy. Również wielki patriota, marzy o wolnej ojczyźnie. Jego wielkim talentem jest umiejętność pięknej gry na cymbałach. Na prośbę Zosi, wygrywa na tym instrumencie melodie Hymnu Narodowego.
Stolnik
Stolnik to postać jedynie wspominana. Był szlachetnym mężem i obrońcą ojczyzny oraz wielkim zwolennikiem postanowień Konstytucji 3 maja. Przypadkowo zginął z ręki Jacka Soplicy.
Źródło odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Tadeusz