OSIĄGNIĘCIA LUDÓW ARABSKICH
Państwo arabskie rozciągało się na ogromnym obszarze i podporządkowało sobie wiele ludów i krajów, które już wcześniej osiągnęły wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego. Jednakże Arabowie, jako mądrzy zdobywcy, nie niszczyli kultury podbitych ludów, ale przeciwnie, wykorzystywali i propagowali ich osiągnięcia.
Przemysł rolniczy
Dzięki kontaktowi z Egiptem i Mezopotamią, Arabowie przejęli umiejętności melioracyjne, co pozwoliło na upowszechnienie uprawy ryżu, szafranu, indygo i trzciny cukrowej. Przyczynili się również do zwiększenia produkcji bawełny, lnu i konopi, a także jedwabiu.
Przemysł rzemieślniczy
Arabowie osiągnęli bardzo wysoką specjalizację w dziedzinie tkactwa. W ich warsztatach produkowane były przeróżne materiały, takie jak adamaszek, gaza i muślin. Metalurgia również stała na bardzo wysokim poziomie, a szczególnie znane były wyroby ze stali. Rozwinięta była także produkcja wyrobów szklanych i ceramicznych, a także przeróżnych leków, maści i pachnideł. Sztukę produkcji papieru oraz prochu przejęli od Chińczyków.
KULTURA I NAUKA W CYWILIZACJI ARABSKIEJ
Handel i podróże

Arabowie byli nie tylko doskonałymi kupcami, ale sami także wywozili wiele towarów, takich jak futra, bursztyn, wosk, a także poszukiwali niewolników. W wyniku swoich licznych podróży pisali pamiętniki, które stanowiły doskonały materiał źródłowy dla historii tamtych czasów.
Religia i literatura
Arabowie pilnie studiowali swoją świętą księgę – Koran, co dało początek językoznawstwu, nauce gramatyki i prawa. Poeci cieszyli się dużą estymą w społeczności arabskiej, a z gatunków poezji rozwinęły się zwłaszcza panegiryk i satyra, które wykorzystywano jako środek walki politycznej.
Studia filozoficzne
Zainteresowanie islamem spowodowało rozwój studiów filozoficznych. Na skutek kontaktu z filozofią grecką w Syrii ogromną popularnością cieszyły się przekłady dzieł filozofów greckich, zwłaszcza Arystotelesa i Platona.
Nauka i medycyna
Rozwój nauki w cywilizacji arabskiej zawdzięczali oni przede wszystkim doświadczeniom obcych uczonych, których sprowadzano na dwór kalifów i otaczano opieką. W medycynie ceniono zwłaszcza osiągnięcia medycyny Greków i Rzymian. Arabowie stworzyli świetną szkołę perską, a wśród znanych arabskich medyków należy wymienić Awicennę. Korzystając z wiedzy uczonych z Indii, rozwijała się matematyka, w szczególności algebra, astronomia i astrologia. To Arabom zawdzięczamy tzw. cyfry arabskie, a także kalendarz księżycowy, który został wprowadzony przez Mahometa w 632 roku.
Dom Mądrości
W IX wieku powstał Dom Mądrości, którego celem było tłumaczenie dzieł obcych uczonych na język arabski. Dzięki temu Arabowie mieli dostęp do wiedzy i osiągnięć innych cywilizacji, co przyczyniło się do rozwoju nauki i kultury.
ARCHITEKTURA I RELIGIA W CYWILIZACJI ARABSKIEJ
Architektura
W dziedzinie sztuk plastycznych ze względu na ograniczenia, jakie nakładał islam, nie powstała rzeźba ani malarstwo religijne. Meczety były budowane wzorując się głównie na świątyniach w Syrii i odzwierciedlały styl panujący w architekturze hellenistycznej i bizantyjskiej. Charakteryzowały się kopułami, minaretami oraz pięknymi malowidłami ściennymi i mozaikami o tematach roślinnych i geometrycznych, zwanych arabeskami.
Religia
Religia Arabów – islam – jest jednym z podstawowych systemów religijnych na świecie. Jest to religia monoteistyczna, głosząca wiarę w jednego Boga – Allacha. Islam nakłada na swoich wyznawców wiele nakazów religijnych, a życie człowieka jest z góry przesądzone. Założenia islamu stworzył Mahomet, który uważał siebie za ostatniego i największego spośród grona proroków, do którego zaliczał także Jezusa Chrystusa.
Historia islamu
Początkowo religia głoszona przez Mahometa nie cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród bogatych kupców z Mekki. W obawie o swoje bezpieczeństwo w 622 roku Mahomet uciekł z Mekki do Medyny – jest to tzw. hidżra, od której mahometanie liczą nową erę. W Medynie Mahomet znalazł szerszą grupę zwolenników, którzy byli mu ślepo posłuszni. Dzięki zdolnościom organizacyjnym udało mu się rozszerzyć wpływy nowej religii także poza Medyną, a w końcu do uległości zmusił także Mekkę. W momencie śmierci Mahomet podporządkował sobie cały Półwysep Arabski.
ty oglądasz: OSIĄGNIĘCIA LUDÓW ARABSKICH