Położenie geograficzne i pochodzenie nazwy Syberii
Syberia to kraina geograficzna znajdująca się w północnej Azji i stanowiąca część Rosji. Graniczy ona z Uralem, Oceanem Arktycznym, Oceanem Spokojnym, stepami Kazachstanu oraz Mongolią. Na zachodzie Syberii leży Ural, na północy Ocean Arktyczny, na wschodzie Ocean Spokojny, a na południu Kazachstan oraz Mongolia. Rosyjska nazwa Syberii to Sybir, a jej pochodzenie nie jest w pełni wyjaśnione. Istnieją różne hipotezy, z których jedna mówi, że nazwa ta pochodzi od słowa „Sabir” lub „Seber”, które oznaczało plemiona Hunów lub plemię „Suwar”, które zamieszkiwało przy rzece Irtysz w VI wieku n.e. Inna hipoteza mówi, że nazwa Syberia jest związana z bagnem, błotem lub trzęsawiskiem.
Warunki życia w Syberii
Mieszkańcy Syberii muszą radzić sobie z ekstremalnymi mrozami, co wymaga od nich specjalnego dostosowania. W okresie zimowym temperatury spadają tam do -50 stopni Celsjusza. Jednakże, dla ludzi tam mieszkających, taka temperatura jest już czymś zwyczajnym. W Syberii można znaleźć wiele innych trudnych warunków życia, takich jak: niedostatek wody pitnej, brak dostępu do elektryczności, trudności w komunikacji i transporcie, a także zagrożenia ze strony dzikiej przyrody.
Migracja z Syberii
Z powodu trudnych warunków życia część mieszkańców Syberii zmuszona jest do emigracji do innych regionów Rosji lub państw ościennych. Jednakże, niektórzy mieszkańcy Syberii uważają, że tam właśnie jest ich prawdziwe miejsce zamieszkania i potrafią dostosować się do trudnych warunków życia.
Kto mieszka na Syberii?
Historia nazwy Syberia
Nazwa „Sybir” funkcjonuje od tak dawna, że nie sposób jednoznacznie stwierdzić, co oznacza.
Rdzenni mieszkańcy Syberii

Na pytanie o mieszkańców Syberii nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Szacuje się, że na Syberii mieszka około 40 milionów ludzi, z czego 10% stanowią rdzenni mieszkańcy. Wśród rdzennych ludów Syberii można wyróżnić 6 głównych grup.
Grupy rdzenne ludów Syberii
1. Grupa ugrofińska – np. Mansowie, mieszkający w zachodniej Syberii i posługujący się językiem mansyjskim.
2. Grupa samojedzka – np. Nieńcy, to grupa koczownicza, która dawniej hodowała renifery.
3. Grupa turkijska – np. Jakuci, mieszka w Republice Sacha ze stolicą w Jakucku. Jakuci porozumiewają się przy pomocy języka jakuckiego, a także rosyjskiego.
4. Grupa mongolska – np. Buriaci, mieszka w autonomicznej Republice Buriacji w rejonie Syberii Wschodniej. Stanowi ona jeden z największych ośrodków buddyzmu w Rosji.
5. Grupa tungusko-mandżurska – np. Ewenkowie, cechuje się zbieracko-koczowniczym charakterem.
6. Grupa paleoazjatycka – np. Czukcze.
Syberia jest zamieszkiwana przez około 40 milionów ludzi, w tym 10% stanowią rdzenni mieszkańcy. Wśród rdzennych ludów można wyróżnić 6 głównych grup, które mają swoje własne kultury, języki i tradycje.
Gdzie jest najzimniej na Syberii?
Miejsce o najniższych temperaturach na Syberii
Mimo że cała Syberia słynie z wyjątkowo mroźnych zim, istnieje miejsce, gdzie panują ekstremalne warunki. Najzimniejsze miejsce na Syberii to region Jakucja oraz znajdująca się w nim wioska Ojmiakon. Temperatury spadają tam do około -40°C w grudniu i styczniu, ale w styczniu 1926 r. zanotowano tam rekordowy mróz wynoszący 71,2°C poniżej zera! To najzimniejsze miejsce na całym świecie. Silny wiatr potęguje chłód i temperatura odczuwalna może sięgać nawet -100°C. Europejczykom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w tak niskiej temperaturze. Gdy termometry pokazują około -60°C, siatkówka oka zaczyna boleć, łzy zamarzają na policzkach, a oblizanie warg kończy się natychmiastowym pękaniem ich i krwawieniem.
Mieszkańcy Ojmiakonu
Mieszkańcy wioski Ojmiakonu to ludzie wyjątkowo odporni na ekstremalne warunki. Mogą się pochwalić tym, że nie potrzebują lodówek – jedzenie wystarczy wystawić na zewnątrz. Ich językiem jest czukocki, a można ich spotkać głównie na Półwyspie Czukockim.
Jak wygląda życie na Syberii?
Mieszkańcy Ojmiakonu – zdrowi i długo żyjący
Mieszkańcy wioski Ojmiakon na Syberii uważani są za jednych z najzdrowszych ludzi na świecie. Pomimo braku dostępu do owoców i warzyw, dożywają stu lat dzięki diecie bogatej w ryby pełne kwasów tłuszczowych omega-3. Na długowieczność wpływa też aktywny tryb życia oraz korzystanie z czystej wody i powietrza.
Trudne warunki życia
Życie na Syberii nie należy do najłatwiejszych, a mimo to wielu jej mieszkańców nie wyobraża sobie mieszkać w innym miejscu. Osoby zamieszkujące tę mroźną krainę żyją w niewielkich miejscowościach, często bez dostępu do bieżącej wody czy prądu. Często doskwiera im samotność, ponieważ wielu z nich nie ma wokół siebie żadnych sąsiadów. Nic dziwnego, że życie na Syberii bywa też nazywane walką o przetrwanie.
Jak przetrwać na Syberii?
Aby przetrwać na Syberii, trzeba liczyć na siebie, a także polegać na swojej pracowitości i pomysłowości w kwestii nietypowych rozwiązań. Wiele osób nie radzi sobie jednak z trudnymi warunkami i opuszcza Syberię w poszukiwaniu łatwiejszego życia.
Życie na Syberii to walka o przetrwanie z powodu trudnych warunków życia. Mieszkańcy Ojmiakonu uważani są za jednych z najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie. Aby przetrwać na Syberii, trzeba polegać na swojej pracowitości i pomysłowości w kwestii nietypowych rozwiązań oraz przygotować się na codzienne nieprzewidziane sytuacje.
Ciekawostki o Syberii
Jest zaskakująco ciepłe, nawet gorące. W niektórych częściach Syberii Zachodniej termometry mogą wskazać nawet 35°C. Tymczasem zimą zaskakują nie tylko rekordowo niskie temperatury, ale i wielkie płatki śniegu. Jak dotąd największy płatek śniegu, jaki odnaleziono, miał średnicę ponad 30 cm.
To, z czego słynie Syberia, to również największe jezioro świata, czyli Bajkał. Jego długość to 600 km, szerokość 110 km, a głębokość ponad 1600 m. To największe jezioro słodkowodne na świecie w całości otoczone przez góry. Jezioro Bajkał zamarza każdego roku, a pokrywa lodowa ma nawet 2 m grubości. W Bajkale żyją niespotykane w innych miejscach rośliny, ryby oraz zwierzęta, w tym ryby omul i foki słodkowodne nerpa. To jedyne miejsce na świecie, w którym można spotkać te unikalne gatunki.
Jak wygląda lato na Syberii?
Lato na Syberii wcale nie jest zimne – temperatury w lipcu i sierpniu często sięgają nawet 35°C. Jednakże, zimą na Syberii panują bardzo niskie temperatury i ekstremalne warunki klimatyczne, co stanowi wyzwanie dla ludzi mieszkających tam.
ty oglądasz: Jak żyje się w najzimniejszej wiosce świata Syberii? Poznaj ciekawostki o Syberii