Uranos
Uranos był pierwszym bogiem, który zapoczątkował powstanie świata. Był mężem Gai i razem tworzyli pierwszą parę małżeńską. Uranos był ojcem tytanów, kiklopów (cyklopów), hekatonchejrów (sturękich) oraz swego następcy – Kronosa, a także dziadkiem Dzeusa. Niestety, był okrutny dla swoich dzieci, każde, które się urodziło, strącał w czeluści Tartaru. Za karę „zwalił się w nicość zapomnienia”.
Gaja
Gaja była pierwszą boginią i żoną Uranosa. Dała początek wielu pokoleniom bogów i uratowała syna Kronosa przed okrutnym czynem swego męża.
Okeanos
Okeanos był najstarszym z rodu tytanów, bóg „potężnej rzeki, co szerokim, błękitnym kręgiem opływa całą ziemię dokoła”.
Kronos
Kronos był synem Uranosa i mężem Rei, z którą tworzył drugą parę małżeńską wśród bogów. Strącił swego ojca z tronu i na nim osiadł, ale każde dziecko, które się mu urodziło, połykał.
Reja
Reja była żoną Kronosa i matką Dzeusa, którego uratowała przed połknięciem przez ojca.
Dzeus (Zeus)
Dzeus (Zeus) był synem Rei i Kronosa, największym z bogów. Po strąceniu ojca z tronu sam objął władzę. Jego nieodłącznymi atrybutami były pioruny, którymi ciskał, a wykuwali je cyklopi, oraz tarcza, wykonana ze skóry kozy Amaltei – egida.
Hades, Posejdon, Hera, Demeter, Hestia – bogowie greccy

Podziemia i wody
Hades to bóg podziemia, a Posejdon to bóg przestrzeni wodnych. Oboje byli braćmi Zeusa.
Boginie i pramatka ludzkości
Hera to siostra i żona Zeusa, a Demeter to bogini pól i urodzajów. Natomiast Hestia to bogini ogniska domowego. Wszystkie trzy boginie to siostry Zeusa. Hera uważana jest za pramatkę ludzkości.
Plan wydarzeń
- Chaos
- Wyłonienie się pierwszej pary bogów: Uranosa i Gai
- Strącenie przez Uranosa potomstwa do Tartaru
- Kronos – nowy władcą
- Ocalenie Dzeusa
- Wojna Dzeusa z ojcem
Na początku panował chaos, z którego wyłoniła się pierwsza para bogów: Uranos (Niebo) i Gaja (Ziemia). Ich dziećmi byli tytanowie, kiklopowie (cyklopi) i hekatonchejrowie (sturęcy). Niestety Uranos nie był zadowolony ze swego potomstwa i strącił je do Tartaru. Gaja, znienawidzona przez ojca, postanowiła zemścić się i namówiła Kronosa do pomocy. Kronos, najmłodszy z tytanów, obalił ojca, a w wyniku jego krwi powstały trzy boginie zemsty – Erynie. Kronos i jego żona Reja zaczęli rządzić światem. Kronos, przerażony przepowiednią o obaleniu go przez syna, połykał każde nowo narodzone dziecko. Jednak Dzeus został ocalony i w końcu pokonał ojca w wojnie, stając się nowym władcą bogów. Z bogami rodził się świat, który przybierał właściwe formy i kształty.
Dzeus – walka o przetrwanie
Kiedy Reja urodziła szóste dziecko, Dzeusa, po raz kolejny Kronos chciał je połknąć. Jednak matka podała mu kamień zawinięty w pieluszki, a dziecko zostało ocalone. Dzeus został ukryty na Krecie, gdzie opiekowały się nim nimfy, a karmiła go koza Amalteja. Z jej rogu powstał róg obfitości, symbol dostatku, szczęścia i pomyślności. Dziecko rosło wśród przyrody, a gdy dorósł, stanął do walki z ojcem. Reja potajemnie podała Kronosowi środek wymiotny, w wyniku czego wyrzucił z wnętrzności połknięte wcześniej potomstwo (Hadesa i Posejdona, Herę, Demeter i Hestię).
Dzeus uczynił sobie tarczę z skóry kozy Amaltei, którą nazwał egidą – symbolem ochrony i zabezpieczenia. Dzięki temu nie mógł go zabić żaden pocisk. Dzeus pokonał Kronosa w walce o władzę nad bogami.
Porównanie biblijnego i mitologicznego opisu stworzenia świata
Biblia
- Jeden Bóg – wszechmogący, istniejący od zawsze
- Brak życia, pustka – zanim Stwórca wykonał swoje dzieło
- Wartościowanie przez Boga tego, co stworzył: „było dobre”
Mitologia
- Wielu bogów, rodzących się razem ze światem; ich walki
- Chaos – stan sprzed powstania świata
- Brak takiego odniesienia
Porównując biblijny i mitologiczny opis stworzenia świata, możemy zauważyć wiele różnic. W Biblii jest tylko jeden Bóg, który stworzył świat z pustki, podczas gdy w mitologii greckiej jest wiele bogów, którzy powstali razem ze światem. Biblijny Stwórca wyróżnił swoje dzieło jako dobre, natomiast w mitologii brak jest takiego odniesienia. W mitologii pojawia się też pojęcie chaosu, który był stanem sprzed powstania świata.
ty oglądasz: Mitologia – Mit o narodzinach świata