Ligia Kallina
Ligia Kallina była rzymską zakładniczką, która mieszkała w domu patrycjusza, Aulusa Plaucjusza i jego żony Pomponii Grecyny. Była chrześcijanką, podobnie jak jej opiekunowie, i była dumna ze swojej wiary. Ligia była piękną dziewczyną o wiotkiej i smukłej posturze, długich włosach, dużych oczach i karminowych ustach. Jej uroda zrobiła wrażenie na wiernym Neronowi Akte, która podczas ubierania jej na ucztę pałacową powiedziała: „Szczęśliwy kraj, w którym rodzą się takie dziewczęta”. Ligia pragnęła spokojnego i prostego życia w otoczeniu bliskich i kochających ją osób.
Marek Winicjusz
Marek Winicjusz był rzymskim żołnierzem – przystojnym, odważnym i bezkompromisowym mężczyzną, który nie uznawał nikogo ponad sobą. Jego wygląd podziwiał nawet sybaryta i esteta – krewnego Marka, Petroniusza, z którym Winicjusz był spokrewniony przez matkę. Winicjusz był człowiekiem, który nie znosił sprzeciwu i zawsze zdobywał to, czego chciał.
Mark i Ligia – przemiana i miłość

Niefortunne spotkanie
Ligia Kallina miała niefortunne spotkanie z Markiem Winicjuszem na uczcie pałacowej, gdzie ten zbyt natarczywie okazywał jej swoje uczucia. Na szczęście została uratowana przez wiernego sługę, Ursusa, i udało jej się uciec służącym Winicjusza, którzy prowadzili ją do domu żołnierza.
Reakcja Winicjusza
Jednak po tym incydencie Winicjusz wpadł w taką wściekłość, że zabił wiernego niewolnika Gula, który go piastował jako niemowlę i wycywał. Ta reakcja była dowodem na jego brutalność i brak opanowania, co mogło zepsuć jego szanse na zyskanie miłości Ligi.
Przemiana Marka
Jednak historia miłości Marka i Ligi nie skończyła się tam. Marek naprawdę zakochał się w Ligii i długo jej szukał. W końcu miał okazję zetknąć się z religią chrześcijańską i wysłuchać kazania samego Piotra Apostoła. To wywołało w nim wielką wewnętrzną przemianę, której kulminacją było jego osobiste spotkanie z chrześcijanami.
Nowe życie
Marek zdecydował się na przyjęcie chrześcijańskiej religii i hierarchii wartości. Przestał być człowiekiem agresywnym, dumnym i pewnym siebie, a stał się wrażliwy, delikatny i wyrozumiały. Zaczął interesować się innymi ludźmi i zauważać ich potrzeby. Stał się człowiekiem, który kochał swoich nieprzyjaciół i starał się żyć zgodnie z bożymi przykazaniami. To było dla niego jakby rozpoczął zupełnie nowe życie.
Nowa miłość
Po swojej przemianie, Marek Winicjusz zyskał szacunek i uznanie w oczach Ligi. Ich miłość nabrała nowego wymiaru, ponieważ teraz była oparta na wartościach chrześcijańskich i wzajemnym szacunku. Marek stał się dla Ligi człowiekiem, na którym mogła polegać i który ją kochał bezinteresownie.
Marek i Ligia – miłość i cierpienie
Przemiana Marka
Marek Winicjusz zakochał się w Ligii od pierwszego wejrzenia i był gotów dla niej zrobić wszystko. Przyjął chrzest, poślubił ją i towarzyszył jej w cierpieniu, błagając Boga o cud i modląc się wraz z nią. Jego miłość do Ligi była teraz szlachetna i pozbawiona pożądania.
Trudne czasy i przeszkody
Winicjusz i Ligia żyli w trudnych czasach, gdzie Rzymem rządził szalony cesarz Neron, co zagrażało bezpieczeństwu Ligi. Ich droga do wspólnego życia była trudna i nie tylko z powodu wad samego Marka, ale także olbrzymiej przepaści dzielącej ich klasy społeczne.
Prześladowania chrześcijan
Nakaz prześladowania chrześcijan wydany przez Nerona spowodował cierpienie Ligii i zagrożenie dla jej życia. Podczas pobytu w więzieniu ciężko zachorowała, ale Ursus troskliwie się nią opiekował, a Marek starał się ją odwiedzać i uwolnić.
Wspólna walka
Kiedy Ursus i Ligia znaleźli się na arenie, Marek był przerażony. Jednak, kiedy Ursus zwyciężył potężnego turka, Winicjusz szalał ze szczęścia. Wspólna walka i zwycięstwo zjednoczyło ich jeszcze bardziej.
Niepewna przyszłość
Mimo zwycięstwa i miłości, przyszłość Marka i Ligi była wciąż niepewna. Ligia była ciężko chora i wciąż narażona na niebezpieczeństwo. Jednak ich miłość i wiara w Boga pomagały im przetrwać te trudne czasy.
ty oglądasz: Ligia i Winicjusz – historia miłości