Opiekun Kordiana – Streszczenie krótkie – W akcie I poznajemy głównego bohatera
Akcja dramatu rozpoczyna się 31 grudnia 1799 roku na Łysej Górze, gdzie szatani przygotowują się do przejęcia władzy nad nowym wiekiem. Kreują oni przywódców powstania listopadowego, w tym gen. Józefa Chłopickiego, księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, gen. Jana Skrzyneckiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Joachima Lelewela oraz gen. Jana Krukowieckiego. Na końcu pojawia się Archanioł, który prosi Boga o wsparcie narodu polskiego.
W Prologu dochodzi do dyskusji dotyczącej roli poezji w świecie. Pierwsza Osoba Prologu (porte-parole Mickiewicza) przekonuje, że od poezji oczekuje się ukojenia i uśpienia, natomiast Druga Osoba Prologu krytykuje narodowych wieszczów i chce wyrywać ze snu uśpionych rodaków. Trzecia Osoba Prologu (porte-parole Słowackiego) uważa, że jego rolą jest pobudzanie do aktywnych działań.
W akcie I poznajemy głównego bohatera – Kordiana, który siedzi przed wiejskim domem i prowadzi egzystencjalne rozważania o braku celu w życiu i nudzie. Jednocześnie błaga Boga, aby dał mu cel w życiu.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat o tematyce narodowej, poruszający kwestie wolności i walki o niepodległość. Przez całą akcję towarzyszy nam wewnętrzny monolog Kordiana, który próbuje znaleźć cel swojego życia. Warto zwrócić uwagę na rozmowę w Prologu, gdzie przedstawiciele różnych postaw narodowych debatują na temat roli poezji w społeczeństwie.
Opiekun Kordiana – Streszczenie krótkie – W akcie II Kordian pojawia się najpierw w James Parku w Londynie
W dramacie „Kordian” Juliusza Słowackiego pojawia się postać Grzegorza, który pełni rolę opiekuna młodego chłopaka – Kordiana. Stara się on zainspirować Kordiana swoimi opowieściami o Janku, co psom szył buty, wyprawie napoleońskiej na piramidy oraz historii Kazimierza, jednak bezskutecznie. Na scenie pojawia się także Laura – ukochana Kordiana, w której ten jest zakochany, lecz ona dostrzega trzeźwy ogląd sytuacji. Próbuje rozwiać samobójcze myśli chłopaka, ale uzyskuje coś zupełnie przeciwnego – Kordian uważa, że ona z niego kpi. Bohaterowie rozstają się w niezrozumieniu. Wieczorem Laura oczekuje powrotu Kordiana, lecz Grzegorz przynosi wiadomość, że chłopak się zabił.

W akcie II Kordian pojawia się najpierw w James Parku w Londynie, gdzie zwraca uwagę na ślad po postrzale. Wchodzi do parku, gdzie chce uiścić opłatę za krzesło. Rozmowa z Dozorcą kończy się stwierdzeniem, że ludzie próbują kreować się na tych, co mają więcej niż w rzeczywistości, a to prowadzi do życiowej porażki. Następnie Kordian pojawia się w Dover, gdzie czyta znaczący fragment Króla Leara Szekspira. Ostatecznie jednak dochodzi do wniosku, że poezja daje chwilowe uniesienia, a liczy się rzeczywistość.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat poruszający tematykę poszukiwania celu życiowego oraz walki z samotnością i rozpaczą. Postać Grzegorza pełni rolę opiekuna dla Kordiana, ale jego opowieści nie są w stanie przekonać młodego chłopaka do życia. Laura, ukochana Kordiana, próbuje pomóc mu przetrwać trudny czas, lecz nie odnosi sukcesu. W drugim akcie Kordian przemierza Londyn i Dover, próbując znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Ostatecznie dochodzi do wniosku, że poezja daje tylko chwilowe uniesienia, a jedyną rzeczywistością jest życie, które trzeba brać w swoje ręce.
Kordian – Streszczenie krótkie – Akt III rozgrywa się w Warszawie
W dramacie „Kordian” Juliusza Słowackiego, pojawia się scena, w której Kordian sprzecza się ze swoją kochanką Wiolettą we włoskiej willi. Przekonuje ją co chwilę, że jest bogaczem lub bankrutem. Kiedy dziewczyna okazuje się interesowna, porzuca ją. Kolejne ujęcie ukazuje Kordiana na audiencji u papieża, ale i to spotkanie kończy się porażką, ponieważ papież bierze stronę ciemiężcy Polaków – cara, zamiast błogosławić narodowi polskiemu. Akt II kończy się wielkim monologiem Kordiana na Mont Blanc, gdzie bohater przyjmuje ideę „Polski Winkelriedem Narodów” i decyduje się poświęcić swoje życie walce patriotycznej. Na chmurze wraca do ojczyzny.
Akt III rozgrywa się w Warszawie. Na początku obserwujemy wydarzenia towarzyszące koronacji cara na króla Polski z perspektywy tłumu zgromadzonego na Placu Zamkowym. Pojawia się także krótka scena koronacji cara przez polskiego prymasa. Kolejne ujęcie ukazuje Nieznajomego, który swoją dziwną pieśnią próbuje uświadomić lud na placu znaczenie tej koronacji, jednak bezskutecznie. Ostatnie ujęcie przedstawia spotkanie spiskowców w krypcie pod kościołem św. Jana.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat poruszający tematykę walki o wolność i niepodległość narodu polskiego oraz poszukiwania sensu życia. Bohaterowie, w tym Kordian, podejmują trudne decyzje i podejmują walkę o wolność swojego kraju. W trzecim akcie obserwujemy wydarzenia związane z koronacją cara na króla Polski, a także spotkanie spiskowców w krypcie pod kościołem św. Jana.
Kordian – Streszczenie krótkie – W dramacie „Kordian” Juliusza Słowackiego
W dramacie „Kordian” Juliusza Słowackiego, podczas spotkania dochodzi do konfrontacji zwolenników porzucenia planów zamachu na cara (tutaj przewodzi Prezes) i tych, którzy chcą dalej walczyć z carem (tej ostatniej grupie przewodzi Podchorąży). W głosowaniu okazuje się, że zwolenników rezygnacji z zamachu jest wielokrotnie więcej, przez co Podchorąży zrywa maskę, ujawniając, że jest to Kordian. Postanawia się poświęcić i samodzielnie dokonać zamachu.
W kolejnej scenie widzimy Kordiana przemierzającego sale Zamku Królewskiego, męczącego go Strach i Imaginacja. Pod sypialnią cara mdleje i zostaje aresztowany przez samego cara. Kordian trafia do szpitala dla wariatów, gdzie odwiedza go Doktor, który okazuje się być Mefistofelesem. Doktor sukcesywnie obnaża złudne przekonania Kordiana, deptając całą jego wiarę w sens wszystkich podjętych do tej pory działań. Na koniec konfrontuje go z dwoma wariatami – jeden uważa, że jest krzyżem, do którego został przybity Jezus, zaś drugi sądzi, że podtrzymuje sklepienie niebieskie.
W kolejnej scenie Kordian mierzy się z wyzwaniem, jakie rzuca mu Wielki Książę Konstanty na placu Saskim.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat poruszający tematykę walki o wolność i niepodległość narodu polskiego oraz poszukiwania sensu życia. Bohaterowie podejmują trudne decyzje i podejmują walkę o wolność swojego kraju. W szpitalu dla wariatów Kordian spotyka Mefistofelesa, który obnaża jego złudne przekonania. Kolejna scena przedstawia mierzenie się Kordiana z wyzwaniem rzuconym mu przez Wielkiego Księcia Konstantego na placu Saskim.