Konrad Wallenrod , Plan wydarzeń
Wstęp
W utworze „Konrad Wallenrod” autor przedstawia sytuację polityczną na Litwie, gdzie grozi ekspansja Krzyżaków.
I. Obiór
Wśród kandydatów na wielkiego mistrza Zakonu jest tajemniczy Konrad Wallenrod, który cieszy się zaufaniem mnicha Halbana.
II. Halban i Arcykomtur
Mnich Halban i Arcykomtur opuszczają zamek, aby omówić kwestię wyboru wielkiego mistrza. Słyszą głos pustelnika z wieży, który wymienia imię Konrada.

III. Konrad jako wielki mistrz
Konrad zostaje wybrany na wielkiego mistrza i wprowadza rygor w życiu zakonnym. Często odwiedza mieszankę wieży, gdzie toczy tajemnicze dialogi ze swoją przyjaciółką. Ich relacja zdaje się być pełna tajemnic i emocji.
IV. Uczta
Podczas uczty na zamku krzyżackim pojawia się tajemniczy litewski wajdelota, który śpiewa pieśń i opowiada historię.
Retrospekcja w „Konradzie Wallenrodzie” – Plan wydarzeń – Adam Mickiewicz
I. Powrót Litwinów z wojennej potyczki
Po wojennej potyczce Litwini wracają do swojego obozu. Wśród nich jest młodzieniec i jego starszy opiekun.
II. Opowieść młodzieńca
Młodzieniec opowiada Kiejstutowi swoją historię – jako dziecko dostał się do niewoli krzyżackiej i został ulubieńcem Winrycha von Kniprode. Chętnie słuchał też opowieści starego litewskiego wajdeloty, którego nazywano Walter Alf. Chłopiec dorastał jako Litwin i skorzystał z pierwszej okazji, aby przejść na stronę Litwinów. Walter ożenił się z Aldoną, córką Kiejstuta, ale opuścił ją, aby nieść pomoc zagrożonej przez Krzyżaków Litwie.
III. Ballada Alpuchara
Konrad, wyraźnie poruszony opowieścią wajdeloty, śpiewa balladę Alpuchara – opowieść o bohaterskim Arabie Almanzorze, który zaraził się dżumą i chory wszedł do obozu Hiszpanów. Pozornie się z nimi bratając, wniósł między wrogów zarazki śmiertelnej choroby.
IV. Zdziwienie zgromadzonych rycerzy
Następuje ogólne zdziwienie zgromadzonych rycerzy. Zaskakuje zachowanie wielkiego mistrza, krążą pogłoski, że to Halban, przebrany za wajdelotę, śpiewał Konradowi pieśń, która go tak wzburzyła. Mnożą się pytania.
V. Wojna
Konrad prowadzi Krzyżaków przeciw Litwinom. Prowadzi wojnę tak, że Zakon ponosi druzgocącą klęskę.
Zakończenie „Konrada Wallenroda” – Plan wydarzeń – Adam Mickiewicz
I. Tajemne zakonne zgromadzenie
Tajemne zakonne zgromadzenie odkrywa, że Konrad Wallenrod nie jest tym, za kogo się podaje. Okazuje się, że to Walter Alf, a kobieta z wieży to jego żona – Aldona. Na Konrada zapada wyrok śmierci.
II. Pożegnanie
Wallenrod rozmawia z Pustelnicą, to ich ostateczne rozstanie. Wielki mistrz wypija truciznę. Halban żegna się z nim i odchodzi, aby opowiedzieć Litwinom o ich bohaterze. Konrad daje Aldonie znak, że umiera (błysk lampy), z pustelniczej wieży słychać śmiertelny jęk.