Kim tak naprawdę był Werter?
Werter, tytułowy bohater powieści „Cierpienia młodego Wertera” autorstwa Johanna Wolfganga Goethego, był młodym mężczyzną pełnym namiętności i uczuć. Pragnął odpoczynku po nieudanych miłostkach i dlatego wyjechał na wieś, do Wahlheim. Jednak jego plany zostały pokrzyżowane, gdy spotkał piękną Lottę.
Miłość Wertera do siebie i do Lotte
Listy pisane przez Wertera wskazują na to, że jego miłość do siebie i do Lotty była dla niego źródłem szczęścia i wartości. Werter czuł się dowartościowany dzięki swoim uczuciom i stał się szlachetniejszy pod ich wpływem. Jednak miłość ta okazała się dla niego niebezpieczna, ponieważ z każdym dniem coraz bardziej go ogarniała.
Obsesyjne myślenie o Lotte
Miłość Wertera do Lotty była tak silna, że zaczynał on tracić kontakt z rzeczywistością. Jego obsesyjne myślenie o niej sprawiło, że stał się człowiekiem na wpół obłąkanym, który oglądał świat przez pryzmat swojej chorobliwej miłości. Mimo że zaczął uważać Alberta, narzeczonego Lotty, za przyjaciela, jego przyjazd był dla niego nie do zniesienia.
Cierpienie Wertera z powodu miłości
Werter był świadomy, że nigdy nie będzie mógł być z Lottą i odczuwał ogromne przygnębienie. Nawet natura, która kiedyś dawała mu rozkosz, teraz przyczyniała się do jego melancholii i depresji. Werter przekonał się, że miłość zawsze łączy się z cierpieniem. Było to dla niego trudne do zaakceptowania, ponieważ jego miłość do natury i sztuki była dla niego dotychczas źródłem szczęścia.
Decyzja o wyjeździe
Werter zdał sobie sprawę, że jego miłość do Lotty nie może się spełnić i zdecydował się na wyjazd, aby nie niszczyć szczęścia Lotty i Alberta. Była to dla niego trudna decyzja, ale jedyna możliwa w obliczu nieodwzajemnionej miłości i przeszkód, które uniemożliwiały im bycie razem.

Werter – ucieczka w sztukę i filozofię
Werter uciekał w sztukę i filozofię, licząc, że tam znajdzie rozwiązanie swoich problemów. Jego cierpienie i rozpacz coraz bardziej dawały mu się we znaki, a w pewnym momencie stało się tak silne, że nie wiedział, co zrobić ze sobą.
Werter popełnia samobójstwo
W końcu Werter doszedł do wniosku, że nie ma już po co żyć i popełnił samobójstwo, strzelając sobie w skroń. Jego cierpienie i brak perspektyw na spełnienie miłości do Lotty były dla niego zbyt trudne do zniesienia.
Czy miłość Wertera była tylko w jego wyobraźni?
Miłość Wertera do Lotty była bez wątpienia piękna, ale jednocześnie destrukcyjna dla niego samego. Werter bardziej kochał samego siebie i swoje uczucia, niż samą Lottę. Zapatrywał się na świat przez pryzmat swoich stanów melancholii, upajając się własną beznadziejnością i szukając zrozumienia u innych.
Werter jako niewolnik własnych obsesji
Werter stał się niewolnikiem swoich własnych obsesji i uczuć, które były dla niego wszystkim. W Lotcie widział przede wszystkim osobę, która potrafiłaby mu współczuć i zrozumieć jego cierpienie. Jego filozofią był czarny pesymizm, a „ból istnienia” wynikający ze świadomości takiej, a nie innej egzystencji, nie dawał mu spokoju.
Śmierć Wertera jako wyjście z sytuacji
Śmierć była dla Wertera wyjściem z sytuacji, w której jego miłość do Lotty była niemożliwa do spełnienia. Jego uczucia były romantyczną komunią dusz, której na drodze mogła stanąć tylko śmierć. Niestety, miłość ta była tylko w jego wyobraźni, a zderzenie z rzeczywistością okazało się dla niego bardzo bolesne.