Studiumpr
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
No Result
View All Result
Studiumpr
No Result
View All Result

„Inny świat” Podstawowe informacje o powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Anette Siemes by Anette Siemes
15 maja, 2023
in literatura
0

Contents

  1. Motto jako wprowadzenie w zamysł autora
    1. Inny świat – specyficzny system etyczny
  2. Opowieść o niewyobrażalnej rzeczywistości
    1. Czas i miejsce akcji
  3. Powrót do dawnych zdarzeń w epilogu
    1. Retrospekcje i poszerzenie ram czasowych i przestrzennych
  4. Najnowsza historia i kwestia wolności
  5. Los Gustawa i historia innych więźniów
    1. Kompozycja powieści
  6. Styl i język powieści
    1. Walka o ocalenie człowieczeństwa

Tytuł utworu jest bardzo sugestywny, ponieważ wskazuje na zasadniczą problematykę książki. W podtytule – „Zapiski sowieckie” – czytelnik dowiaduje się, w jakim rejonie umiejscowiony jest bohater.

Motto jako wprowadzenie w zamysł autora

Warto zwrócić uwagę na motto, które stanowi wprowadzenie w zamysł autora. Gustaw Herling-Grudziński pisze: “Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego nie podobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli”.

Tym samym pisarz ułatwia zadanie czytelnikowi, który już na wstępie orientuje się, czego może spodziewać się po lekturze. Celem Herlinga-Grudzińskiego jest pokazanie mechanizmów istnienia łagrów, czyli systemów karnych, jakie funkcjonowały w Związku Radzieckim.

Inny świat – specyficzny system etyczny

Herling-Grudziński przedstawia czytelnikom kompletnie inny świat, którego zasady funkcjonowania są zupełnie odmienne od tych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Ten świat można zrozumieć tylko wtedy, gdy zapomnimy o regułach panujących w czasie wolności.

W obozach panował bardzo specyficzny system etyczny, który był niezbędny dla przetrwania więźniów. Zarówno podtytuł, jak i motto, zwracają uwagę, że miejsca i sytuacje przedstawione w utworze nie przypominają niczego, co zna się z życia. To, co autor ukazuje, jest czymś zupełnie odmiennym i niezwykłym, co wyróżnia tę książkę na tle innych dzieł literackich.

Opowieść o niewyobrażalnej rzeczywistości

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – „Inny świat” – opowiada historię człowieka postawionego w niewyobrażalnej rzeczywistości. Świat przedstawiony przez pisarza przypomina martwy dom, z którego trudno było się wydostać. Często jedynym wybawieniem było śmierć po długich męczarniach.

CZYTAĆ:  Style językowe
inny świat podstawowe informacje o powieści gustawa

Czas i miejsce akcji

Powieść powstała w ciągu niecałego roku. Jest retrospektywną relacją z trudnego okresu rzeczywistości wojennej – od 1940 roku do czerwca 1945 roku. Opisuje wydarzenia, do których doszło kilka lat wcześniej. Pobyt w Jercewie, obozie pracy, trwał prawie 2 lata. Jednak Grudziński musiał jeszcze wiele przeżyć, zanim udało mu się dotrzeć do polskich oddziałów. Ta długa i niebezpieczna wędrówka z licznymi postojami została szczegółowo przedstawiona w książce.

Wędrówka przez sowieckie więzienia i obozy pracy

Najpierw opisane zostało więzienie w Witebsku, a później Leningrad. Najwięcej uwagi poświęcono jednak miejscu zsyłki – obozowi pracy w Jercewie, który jest ukazany w różnych porach roku. Czytelnik poznaje trudne warunki, w jakich żyli więźniowie, ich walkę o przetrwanie, ale także nadzieję na wyjście z obozu. Ostatnie rozdziały książki opisują podróż przez teren Związku Radzieckiego i ostatecznie, wyjście autora z tej nieludzkiej ziemi.

Źródło odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inny_%C5%9Bwiat_(wspomnienia)

Powrót do dawnych zdarzeń w epilogu

Epilog powieści „Inny świat” autorstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to powrót do dawnych zdarzeń, których bohater doświadczył w sowieckich łagrach. Po upływie trzech lat od wyjścia z obozu, pisarz znajduje się w Rzymie, gdzie spotyka się z dawnymi znajomymi z Witebska.

Retrospekcje i poszerzenie ram czasowych i przestrzennych

W powieści pojawiają się retrospekcje, które pozwalają poszerzyć ramy czasowe i przestrzenne. Więźniowie często myślą o swojej przeszłości i odwołują się do dawnych obrazów. Z tych wspomnień wylania się inny świat i odmienny system wartości od tego, który funkcjonuje w łagrach. Opowiadają także, jak trafili do obozu. Dzięki tym prostym zabiegom poszerzają się znacząco granice czasu.

Nakładanie się dwu różnych perspektyw

Następuje również nakładanie się dwóch różnych perspektyw – fabularnej czasoprzestrzeni i ważnych historycznych faktów. To pozwala na wnikliwą analizę systemu, który doprowadził do powstania łagrów. Autor opowiada o wydarzeniach o wielkiej randze, będących punktami zwrotnymi, takich jak Rewolucja Październikowa czy Wielka Czystka. Dzięki temu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, jak kształtował się komunizm oraz jakie były konsekwencje polityki władz radzieckich.

CZYTAĆ:  Akademia pana Kleksa – Plan wydarzeń

Najnowsza historia i kwestia wolności

Powieść „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego porusza tematy związane z najnowszą historią – wybuchem wojny oraz amnestią dla Polaków przebywających w Rosji. Autor na początku porusza temat Paryża, by dokonać uniwersalizacji całej problematyki, ponieważ kwestia wolności jest ważna dla ludzi różnych kultur. W powieści pojawia się przestroga przed rozprzestrzenianiem idei totalitarnych w innych miejscach świata, ponieważ istnieje stałe zagrożenie.

Klamrę kompozycyjną powieści stanowi okrzyk o upadku i wyzwoleniu Paryża. „Inny świat” składa się z dwóch części o podobnych rozmiarach, zawierających jedenaście opowieści. Pierwsza część ukazuje więzienia, brutalne metody przesłuchiwania oraz warunki życia skazańców. W drugiej części położono akcent na sytuację psychiczną ludzi poddanych resocjalizacji przez pracę. Epilog dopełnia treść refleksjami dotyczącymi postępowania człowieka w beznadziejnych i nieludzkich warunkach.

Herling zawsze jest nieubłagany, jeśli chodzi o ocenę jednostki. Twierdzi, że nawet w całkiem skrajnych sytuacjach trzeba wytrwać i przestrzegać podstawowych zasad moralnych. Kompozycja powieści została uporządkowana według kolejności zdarzeń z osobistej biografii autora.

Los Gustawa i historia innych więźniów

Siłą rzeczy wątkiem przewodnim powieści „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest los Gustawa, jednak bohaterami poszczególnych opowiadań są inni spotkani więźniowie. Dzięki temu poznajemy kilka ludzkich historii rozgrywających się na wolności oraz w łagrze.

Kompozycja powieści

Powieść została podzielona na 3 rozdziały, w których wprowadzono wewnętrzny podział i zastosowano kompozycję szkatułkową – wewnątrz fabuły ukazana jest inna fabuła. Charakterystyczną cechą struktury powieści są różne opisy i uogólniające, ważkie komentarze. Pisarz wykorzystał więzienne obserwacje do snucia wniosków natury ogólniejszej, a jego celem było przede wszystkim przeanalizowanie komunistycznego totalitaryzmu oraz refleksje o ludzkich postawach w warunkach ekstremalnych.

Stylistyka i język powieści

Autor zastosował zróżnicowany język, aby oddać odmienną tematykę, stąd bardzo różnorodna stylistyka w kolejnych fragmentach tekstu. Partie uogólniające, refleksyjne, pokazujące człowieka jako ofiarę są ujęte w tonie dosyć spokojnym, przy pomocy ogólnego słownictwa. Natomiast fragmenty przedstawiające jercewski łagier obfitują w zwroty rosyjskie, których niełatwo zastąpić jakimiś odpowiednikami.

CZYTAĆ:  Analiza interpretacyjna dzieła sztuki „Mona Lisa” Leonarda da Vinci

Styl i język powieści

Dzięki zastosowaniu ekspresyjnego języka czytelnik może lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację więźniów. Autor wprowadza nowe wyrazy określające miejsca pracy oraz obyczaje, jak np. „tufra” – zawyżanie wyników w pracy, aby zdobyć większą ilość pożywienia. Herling-Grudziński używa obozowych określeń, co dodaje do wrażenia odmienności i „inności” przedstawionego świata. Język jest zróżnicowany – obok wulgaryzmów i słownictwa łagrowego, pojawiają się także określenia typowe dla stylu artystycznego.

Losy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego splatają wszystkie rozdziały, ale w każdym z nich zawarta jest wiele prawdy. Jako zwykły człowiek nie wyróżnia się niczym szczególnym. Stara się wytrwać w trudnych warunkach i dostosować do brutalnych realiów. Jako każdy więzień troszczy się głównie o siebie, ale jednocześnie jest wiernym przyjacielem, szczerze i otwarcie głosi swoje poglądy, stara się zawsze zachować godność. Jako narrator nie ukrywa swoich związków z więźniami i wprowadza zdecydowane sądy wartościujące, ale przy tym zwraca uwagę na sytuacje, w których ktoś odstąpił od ludzkiego zacienia. Potrafi zachować znaczny dystans do opisywanych wydarzeń.

Walka o ocalenie człowieczeństwa

walka o ocalenie człowieczeństwa

Ta walka, próba protestu przyczyniła się do śmierci Michaiła Aleksiejewicza. Zagrożony wyjazdem do krematorium, wolał oblać się wrzątkiem. Umarł w straszliwych męczarniach, bo nie chciał odstąpić od swojego stanowiska. Dążył do ocalenia w sobie własnego człowieczeństwa.

studiumpr studiumpr Google News
Anette Siemes

Anette Siemes

Anette Siemes to adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ekspert i bloger wielu popularnych serwisów internetowych, w tym “lista niektórych stron internetowych w Polsce”

Related Posts

Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

1 czerwca, 2023
Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

1 czerwca, 2023
Jan Kochanowski „Tren VIII” – interpretacja

Jan Kochanowski „Tren VIII” – interpretacja

30 maja, 2023
Don Kichot z La Manchy – Streszczenie krótkie – Miguel de Cervantes Saavedra

Don Kichot z La Manchy – Streszczenie krótkie – Miguel de Cervantes Saavedra

15 maja, 2023
Mikołajek – Streszczenie szczegółowe – Rene Goscinny, Jean J. Sempé

Mikołajek – Streszczenie szczegółowe – Rene Goscinny, Jean J. Sempé

11 maja, 2023
Symbole w Apokalipsie św. Jana

Symbole w Apokalipsie św. Jana

11 maja, 2023
Next Post
Wiosna Ludów na ziemiach polskich – Słownik historyczny

Wiosna Ludów na ziemiach polskich – Słownik historyczny

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole powierzchni prostokąta – Wzór

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Pole trapezu – wzór, przykłady, definicja, pochodzenie

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Trending
  • Comments
  • Latest
Pole trójkąta - wzór, jak obliczyć pole trójkąta

Pole trójkąta – wzór, jak obliczyć pole trójkąta

25 kwietnia, 2023
Pole powierzchni prostokąta - Wzór

Pole powierzchni prostokąta – Wzór

25 kwietnia, 2023
Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

Odchylenie Standardowe Formula | Jak obliczyć Odchylenie Standardowe?

24 kwietnia, 2023
Wzór na Częstotliwość - Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

Wzór na Częstotliwość – Czym jest Wzór na Częstotliwość? Przykłady

21 kwietnia, 2023
Anette Siemes

Autorka Anette Siemes – adiunkt Uniwersytetu WrocławskiegoAutorka

0
Józef Skwark

Józef Skwark: Życiorys, Kariera zawodowa, Filmografia, Przypisy

0
Rob Van Dam Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Rob Van Dam: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mateusz Kieliszkowski Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

Mateusz Kieliszkowski: Życiorys, Kariera zawodowa, Przypisy

0
Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

Doktor Dolittle – Streszczenie krótkie – Hugh Lofting

1 czerwca, 2023
Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

Do czego zdolny jest człowiek, na wybranych przykładach

1 czerwca, 2023
Studiumpr

studiumpr.edu.pl która oferuje informacje na temat wielu dziedzin, takich jak wiadomości, media, rozrywka, podróże, sport, kuchnia i zdrowie. Jest to doskonałe źródło informacji dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i trendami w tych dziedzinach.

Browse by Category

  • Edukacja
  • geograficznych
  • historia
  • literatura
  • Matematyka

Recent News

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

Mitologia – Mit o Dedalu i Ikarze – Nieznany

1 czerwca, 2023
Charakterystyka Heleny Stawskiej

Charakterystyka Heleny Stawskiej

1 czerwca, 2023
  • Home
  • About Us
  • Contact
  • Terms of Use

No Result
View All Result
  • Edukacja
  • Matematyka
  • geograficznych
  • historia
  • literatura