W powieści „Granica” autorstwa Zofii Nałkowskiej, akcja rozpoczyna się od informacji o tym, że prezydent miasta został oblany kwasem przez niespełna rozumu dziewczynę.
Szczegółowe informacje o powieści
Granica to powieść autorstwa Zofii Nałkowskiej, wydana po raz pierwszy w 1935 roku. Opowiada ona o Zenonie Ziembiewiczu, jego karierze oraz miłosnych problemach. Powieść łączy w sobie cechy wielu gatunków, takich jak powieść psychologiczna, realistyczna, sensacyjna i kryminalna.
Na początku autorka miała zamiar nazwać powieść Schematy, lecz ostatecznie zdecydowała się na tytuł Granica. Powieść została napisana w stylu retrospektywnym i porusza istotne problemy społeczne z okresu międzywojennego, takie jak aborcja czy problemy gospodarcze.

Nagrody i ekranizacje
W 1935 roku autorka otrzymała za powieść Granica Państwową Nagrodę Literacką.
Powieść została dwukrotnie przeniesiona na ekran – w 1938 i 1977 roku. Pierwszą adaptację wyreżyserował Józef Lejtes, a reżyserem drugiej ekranizacji był Jan Rybkowski.
Plotka i historia Justyny
Nikt nie wie, co tak naprawdę się stało, pojawia się wiele plotek, jednak narracja skupia się na historii Justyny – córki biednej wdowy. Po wielu perturbacjach Justyna znajduje pracę u rodziców Zenona – Ziembiewiczów, którzy zarządzają majątkiem hrabiostwa Tczewskich w Boleborzy.
Zenon i Elżbieta
Zenon – syn Ziembiewiczów, był bardzo dobrze zapowiadającym się młodzieńcem. W międzyczasie dowiadujemy się, że podczas swojej nauki w mieście odwiedzał w kamienicy Cecylii Kolicskiej Elżbietę, w której się kochał, a która zupełnie nie zwracała na niego uwagi, podkochując się w starszym wojskowym.
Romans Zenona i Justyny
Zenon spotyka Justynę podczas ostatnich wakacji w Boleborzy, które miały poprzedzić jego ostatni rok w Paryżu. Kiedy okazało się, że rodzice nie mają pieniędzy na jego utrzymanie, zgodził się na propozycję Czechlińskiego, dla którego z zagranicy miał pisać odpowiednio sformatowane artykuły. Mimo pierwotnych oporów, Zenon rozpoczyna romans z Justyną, której zdaje się niczego nie obiecywać.
Streszczenie dalszej części powieści Granica – Zofia Nałkowska
Cecylia Kolicska i grupy społeczne w kamienicy
W międzyczasie powieści „Granica” dowiadujemy się nieco więcej o ciotce Elżbiety, Cecylii Kolicskiej, w której kamienicy gromadziły się różne grupy społeczne, a na strychu i w piwnicy gnieździli się najbiedniejsi.
Zenon i stanowisko redaktora „Niwy”
Kiedy Zenon wraca do kraju, szybko zgadza się na stanowisko redaktora „Niwy”, co wiąże się ze spełnianiem różnego rodzaju oczekiwań, hrabiego, hrabiny i ich znajomych.
Relacje Zenona z Elżbietą i Justyną
W tym czasie na nowo nawiązuje także relację z Elżbietą, która po wcześniejszych rozczarowaniach miłosnych jest mu zdecydowanie bardziej przychylna. Pojawia się jednak przeszkoda w postaci Justyny, którą Zenon spotyka, kiedy na stałe wraca z zagranicy. Okazuje się, że jej matka zmarła. Zenon zabiera ją do swojego hotelu i stara się pocieszyć.
Romans Zenona i Justyny a ciąża
Para ponownie się do siebie zbliża, a Zenon nic nie mówi Justynie, że jest już zajęty. Romans trwa do momentu, kiedy Justyna nie informuje Zenona, że jest w ciąży. Bohater po kilku dniach informuje o tym również Elżbietę, która jest w szoku, że doszło do zdrady.
Konfrontacja i ucieczka Elżbiety
Zbieg okoliczności pozwala jej spotkać się z Justyną, a wynikiem tej konfrontacji jest ucieczka Elżbiety. Rezygnuje ona z Zenona, czuje się oszukana i wykorzystana, wyjeżdża do matki do Warszawy.
Zaręczyny i małżeństwo Zenona i Justyny

Po rozwiązaniu problemu, Zenon dociera do Justyny i informuje, że nic nie jest stracone. Dziewczyna ulega i dochodzi do zaręczyn. Para zawiera związek małżeński i wyjeżdża w podróż poprzedzającą objęcie przez Zenona stanowiska prezydenta. W międzyczasie organizują także pracę dla Justyny.
Pogarszająca się sytuacja
Jednak sytuacja nie utrzymuje się w dobrym kierunku. Elżbieta zachodzi w ciążę, a Zenon nie czuje się najlepiej na stanowisku prezydenta. Jego projekty zmian i dbanie o mieszkańców nie idą tak, jak sobie założył.
Stan Justyny
Do tego pogarsza się stan Justyny. Najpierw rezygnuje z kolejnej pracy, staje się coraz bardziej roszczeniowa. Potem okazuje się, że przychodzi pod dom Ziembiewiczów pooglądać dziecko Elżbiety i Zenona – Waleriana.
Diagnoza Justyny
W końcu para decyduje się wysłać ją do lekarza, który stwierdza początki schizofrenii. Elżbieta jest przekonana, podobnie jak Zenon, że wszystko wiąże się z usunięciem dziecka.
Zamieszki i konfrontacja
Justyna śni niepokojące sny, a w mieście wybuchają zamieszki, w trakcie których giną robotnicy. Elżbieta jest w szoku, że Zenon mógł do czegoś takiego dopuścić, a Czechliński chce całą winę zwalić właśnie na niego.
Spotkanie Justyny z Zenonem
W końcu do gabinetu Zenona wchodzi Justyna, co doprowadza do kolejnej konfrontacji.