Dywizjon 303 – Streszczenie szczegółowe bitwy o Brytanię w 1940 roku
Sytuacja polityczna i militarna w Europie w 1940 roku
W 1940 roku w Europie trwała inwazja Niemiec, która zdołała już pokonać Polskę, Francję, Norwegię oraz Belgię. Ostatnim bastionem aliantów na Zachodzie była Anglia. Ludność cywilna i wojska alianckie były zdezorientowane i pozbawione nadziei. Hitler zapewniał, że niemiecka ofensywa przeciwko Wielkiej Brytanii będzie „ostatnim aktem wojennego dramatu” i doprowadzi do „rozbicia w puch Imperium Brytyjskiego”.
Atut Niemców – Luftwaffe

Podstawowym atutem Niemców w walce o Brytanię było ich lotnictwo – Luftwaffe, które miało zdecydować o wyniku bitwy. Na Wielką Brytanię nadlatywały „roje zbrojnych maszyn”, a Luftwaffe dokonywała 98 głównych ataków z udziałem 6000 samolotów bojowych.
Dywizjon 303 – Wkład polskich lotników w bitwę o Brytanię
Dywizjon 303 w bitwie o Brytanię
Wśród wojsk alianckich, które walczyły w bitwie o Brytanię, byli także Polacy z Dywizjonu 303. Polscy żołnierze dołączyli do walki w ostatniej fazie bitwy, w której walczyli przez 43 dni. W ciągu tego czasu strącili 126 niemieckich samolotów, ale niestety utracili pięciu z nich.
Cytat Winstona Churchilla
Już po pierwszej fazie bitwy, Winston Churchill powiedział słowa, które stały się słynne na całym świecie: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Zdaniem Churchilla, zwycięstwo aliantów w bitwie o Brytanię było zasługą nielicznych, ale o ogromnym heroizmie.
Zwycięstwo w bitwie o Brytanię
Zwycięstwo w bitwie o Brytanię nie tylko uchroniło całe Imperium Brytyjskie przed zagładą, ale również dało nadzieję ludziom na całym świecie. Pokazało, że hitlerowska maszyna wojenna nie jest niezwyciężona i że można ją pokonać. Bitwa o Anglię uwolniła ludzkość od złego czaru i pokazała, że można walczyć z najeźdźcą.
Charakterystyka myśliwca
Podstawowe zadanie myśliwca
Myśliwiec jest uważany za „rycerza wśród wspaniałego rodu lotników”, a jego podstawowym zadaniem jest obrona. Jest zawsze gotowy do natarcia i szturmu, a jego samolot rozwija zawrotną szybkość od 150 do 200 m/s.
Praca myśliwca w powietrzu
W powietrzu myśliwiec musi podejmować natychmiastowe decyzje, które decydują o życiu i śmierci, nie tylko jego własnym, ale również narodu i kraju. Podczas ataku myśliwiec funkcjonuje jak mózg samolotu i zespalają się z maszyną. Najważniejszym zmysłem myśliwca jest wzrok, który pozwala mu na obserwację otaczającego świata i podejmowanie decyzji w krótkim czasie.
Rola silnika w samolocie
Serce myśliwca i samolotu jest silnik, jeśli on przestaje działać, następuje katastrofa. W powietrzu myśliwiec staje się człowiekiem-błyskawicą, który musi działać szybko
Rola pilota w bitwie o Brytanię
Znaczenie pilota spostrzegawczego
Pilot spostrzegawczy, który sprawnie podejmuje decyzje i celnie strzela, jest bezcenny w bitwie. To właśnie piloci tego typu i jemu podobni decydują o losach bitwy. Momentem kulminacyjnym ataku jest chwila strzelania do przeciwnika, kiedy to lotnik działa całym ciałem i koncentruje się całkowicie na zadaniu.
Przyczyny rewelacyjnych zwycięstw Polaków
Fiedler opisał rewelacyjne zwycięstwa polskich pilotów w bitwie o Brytanię we wrześniu 1940 roku. Według niego, przyczynami takiej skuteczności były przede wszystkim: przewaga wzroku, czyli doskonały „instynkt wypatrywania”, polska taktyka bojowa, polegająca na zbliżeniu się do przeciwnika i natychmiastowym ataku, oraz zawziętość.
Opis pierwszej walki Dywizjonu 303
Patrolowanie okolic Londynu
31 sierpnia 1940 roku, o godzinie 18, Myśliwski Dywizjon 303 znajdował się w powietrzu. Był to piękny sierpniowy dzień, a lotnicy z zachwytem spoglądali na spokojną Anglię. Piloci patrolowali okolice Londynu, który był terenem, którego mieli bronić.
Przygotowanie do walki
Dowodzący Dywizjonem, major Kellet, zżymał się nawet trochę z powodu powierzenia tak ważnego terenu obcym i nieznanym myśliwcom „z głębi Europy”. Żołnierze mieli jutro ruszyć do walki, a dzisiejsze zadanie było tylko „lotem szkolnym”. Nagle w słuchawkach radiowych żołnierze usłyszeli wskazówki, które wyraźnie naprowadzały ich na nieprzyjaciela.
Niespodziewany atak
Okazało się, że w powietrzu znajduje się zgrupowanie niemieckich bombowców. Myśliwce zbliżały się do nich, ale zupełnie niespodziewanie, zaledwie 500 metrów od eskadry, pojawia się drugi klucz meserszmitów. Dywizjon 303 stanął w obronie, a piloci walczyli z determinacją i zawziętością.
Dywizjon 303 – bohaterowie bitwy o Brytanię
Opis myśliwca
Myśliwiec to kluczowa postać bitwy powietrznej. W powietrzu lotnik musi podejmować natychmiastowe decyzje, rozstrzygające o życiu lub śmierci nie tylko własnej, ale i narodu, kraju. Jest zmuszony do ciągłej obserwacji, analizy i wyboru optymalnej taktyki. Najważniejszym zmysłem myśliwca jest wzrok, który pozwala mu wykryć wroga i szybko zareagować.
Zwycięstwo Dywizjonu 303
Decyzja o ataku podjęta przez majora Kelleta z Dywizjonu 303 okazuje się kluczowa. Wkrótce każdy z myśliwców obiera obiekt ataku, co kończy się sukcesem. Niemieckie samoloty zostają zestrzelone, ale na pomoc przylatują trzy kolejne meserszmity. Polacy jednak nie ustępują i po brawurowych atakach oraz dzięki koleżeńskiej pomocy udaje im się odnieść kolejne zwycięstwo.
Bohaterowie bitwy
Wśród bohaterów bitwy o Brytanię wyróżniają się polscy lotnicy z Dywizjonu 303. Słynni z wysokiej jakości wyszkolenia, a także sprawnego podejmowania decyzji i celności w strzelaniu. Ich przewaga nad Niemcami wynikała z przede wszystkim z przewagi wzroku (sokole oczy lotników, doskonały „instynkt wypatrywania”), polskiej taktyki bojowej (zbliżanie się do przeciwnika i natychmiastowy atak) oraz zawziętości. Polscy lotnicy byli niesłychanie odważni i bohaterscy, co ostatecznie przyczyniło się do zwycięstwa w tej decydującej bitwie.
Walka polskiego Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię
W czasie bitwy o Anglię w 1940 roku w walkach powietrznych brali udział także polscy lotnicy z Dywizjonu 303. Ich odwaga, umiejętności i determinacja przyczyniły się do zwycięstwa Aliantów i ocalenia Wielkiej Brytanii przed inwazją niemiecką.
Walka porucznika Fericia
Podczas walk powietrznych jeden z polskich pilotów, porucznik Ferić, wykazał się szczególnym bohaterstwem. W trakcie walki, jego samolot został uszkodzony i musiał dokonać lotu ślizgowego, korzystając jedynie z podpórki skrzydeł. Mimo to, udało mu się uniknąć ataków niemieckich i powrócić bezpiecznie na lotnisko.
Walka sierżanta Karubina
Innym polskim lotnikiem, który wyróżnił się w czasie bitwy o Anglię, był sierżant Karubin. Podczas jednej z walk, jego samolot zderzył się z niemieckim meserszmitem. Mimo braku amunicji, Karubin nie zrezygnował z pościgu i w końcu zdołał zestrzelić przeciwnika, wykonując brawurowy manewr lotu wprost na jego samolot.
Walka polskiego Dywizjonu 303 o Anglię
Walki Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię trwały 43 dni, podczas których polscy piloci zestrzelili 126 niemieckich samolotów. W tym czasie poległo pięciu lotników. Ich przewaga nad Niemcami wynikała m.in. z doskonałego wzroku i taktyki bojowej, która polegała na natychmiastowym ataku po zbliżeniu się do przeciwnika.
Polscy lotnicy w akcji
Karubin w pojedynku z meserszmitem
Karubin, pełen zapału, rzuca się do walki z meserszmitem, który go niedawno oszukał. Przyspiesza wraz z przeciwnikiem, lecąc pomiędzy samolotami swoich kolegów. Po kilku strzałach Karubin kończy amunicję, ale wciąż uparcie goni Niemca. W końcu, przelatując zaledwie metr nad samolotem wroga, ucieka przed uderzeniem i doprowadza do jego rozbicia.
Walka z niemieckimi bombowcami
Dywizjon 303 walczy z niemieckimi bombowcami nad Anglią. Eskadra ma problemy z poradzeniem sobie z atakiem, ale porucznik Paszkiewicz przejmuje dowodzenie i rusza w kierunku bombowców. Klucz Hurricanów atakuje meserszmity osłaniające dorniery 215, ale Polacy szybko i łatwo radzą sobie z tymi ogromnymi maszynami. Niestety, porucznik Marian Pisarek traci swojego samolotu i skacze na spadochronie.
Długi Joe i jego heroiczna walka
Podporucznik Kazimierz Daszewski, znany jako Długi Joe, przechodzi przez piekło podczas walki z niemieckimi myśliwcami. Jego samolot zostaje trafiony, a on sam zostaje straszliwie okaleczony. W ciężkim stanie Daszewski decyduje się na skok ze spadochronem, ale kłopoty z przewodami przyczepionymi do kominiarki komplikują jego ucieczkę. Mimo to udaje mu się przeżyć i po kilku miesiącach rehabilitacji wraca do walki.
Dywizjon 303: Bohaterowie Bitwy o Brytanię

Sukcesy Dywizjonu
Dywizjon 303, składający się z polskich pilotów, w Bitwie o Brytanię zestrzelił trzy razy więcej wrogich samolotów niż każdy inny dywizjon aliancki. Byli to najsłynniejsi polscy lotnicy II wojny światowej, którzy odnieśli ogromne zwycięstwa nad niemiecką Luftwaffe, mimo że dysponowali gorszymi maszynami.
Reakcja prasy
Sukces Polaków w Bitwie o Brytanię był szeroko komentowany w prasie. Polscy piloci zaskoczyli wszystkich, którzy uważali ich za zdemoralizowanych i niezdolnych do walki po klęskach w Polsce i we Francji. Wielu dziennikarzy opisywało ich jako bohaterów i symbol odwagi.
Bohaterowie Dywizjonu
Wśród bohaterów Dywizjonu 303 znajdował się między innymi kapitan Witold Urbanowicz, który był jednym z dowódców dywizjonu i odznaczał się szybkimi i trafnymi decyzjami oraz odwagą w walce. Inni znani piloci to m.in. Tadeusz František, Zdzisław Henneberg, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski i Stanisław Skalski. To dzięki ich umiejętnościom i poświęceniu Polacy z Dywizjonu 303 stali się legendami Bitwy o Brytanię i prawdziwymi bohaterami wojennymi.
Zestrzelenie samolotu i ratunek
Józef Wünsche, jeden z pilotów Dywizjonu 303, zostaje zestrzelony przez Niemców, a jego samolot zaczyna spadać. Niemcy strzelają do spadochroniarzy, więc Wünsche zamyka oczy, oczekując na swoją śmierć. Jednak w ostatniej chwili trzy spitfiry z dywizjonu przybywają na ratunek, otaczając Polaka i umożliwiając mu bezpieczne lądowanie.
Najliczniejsze zwycięstwo
11 września Dywizjon 303 stoczył jedną z najważniejszych bitew w czasie Bitwy o Anglię. Tego dnia sześciu pilotów polskich, w tym porucznik Henneberg, porucznik Paszkiewicz i porucznik Cebrzyński, walczy z przeważającą liczbą meserszmitów. Pozostali Polacy atakują bombowce. Zdolności pilotażowe Polaków i ich odwaga wprawiają Niemców w przerażenie, a bombowce zaczynają uciekać. Podczas walki giną dwaj Polacy: porucznik Cebrzyński i sierżant Wojtowicz. Jednak Dywizjon 303 odnosi zwycięstwo, zestrzeliwując w tym dniu więcej wrogich maszyn niż każdy inny dywizjon aliancki.
Losy wojny rozstrzygają się w powietrzu
15 września Luftwaffe przypuszcza generalny atak na Wielką Brytanię, ale Brytyjczycy i Polacy zdołali odeprzeć trzy fale uderzeniowe o ogromnej sile. W walkach brali udział Dywizjony 303 i 302. Tego samego dnia Luftwaffe przypuszcza kolejny atak, ale ponosi klęskę. Po tych wydarzeniach ataki Luftwaffe słabną.
Dywizjon 303 – bohater Bitwy o Brytanię
Dywizjon 303 odnosił wiele zwycięstw w Bitwie o Brytanię. Polscy piloci zestrzelili trzy razy więcej wrogich maszyn i poniósł trzy razy mniejsze straty niż każdy inny dywizjon aliancki. Prasa entuzjastycznie rozpisywała się o Polakach, którzy zadali niespodziankę wszystkim, którzy uważali ich za zdemoralizowanych i niezdolnych do walki.
Kapitan Urbanowicz – wzorowy żołnierz
Kapitan Urbanowicz, jeden z dowódców Dywizjonu 303, uważany był za wzorowego żołnierza. Miał olbrzymie doświadczenie, żelazny charakter, trafność decyzji, szybkość reakcji i odwagę. Opiekował się podległymi mu żołnierzami i wyszkolił ich na wysoki poziom. Anglicy i Polacy szanowali go za jego bohaterstwo i odwagę w walce.