Co to jest metabolizm?
Metabolizm to ogół procesów biochemicznych zachodzących w każdym żywym organizmie i odpowiedzialnych za wzrost i prawidłowe funkcjonowanie. Wszystkie te procesy zachodzą z udziałem przemiany energii i substancji chemicznych.
Anabolizm i katabolizm
W metabolizmie wyróżnia się dwa procesy przemiany materii: anabolizm i katabolizm. Anabolizm to proces, podczas którego organizm wytwarza związek chemiczny o większej złożoności z mniejszych jednostek. Jest to proces anaboliczny, wymagający dostarczenia energii. Przykładem anabolizmu jest synteza białek lub glikogenu z mniejszych aminokwasów lub glukozy.
Katabolizm to proces odwrotny do anabolizmu, podczas którego związek chemiczny o złożonej strukturze jest rozkładany na prostsze jednostki. Jest to proces kataboliczny, który uwalnia energię. Przykładem katabolizmu jest trawienie białek na aminokwasy lub glikogenu na glukozę.
Rola metabolizmu w organizmie
Metabolizm jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarcza energię potrzebną do wszelkich form pracy biologicznej, takich jak synteza składników ciała, transport substancji przez błony komórkowe czy skurcze mięśni. Ponadto procesy metaboliczne dostarczają ciepła, co umożliwia utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie (termoregulacja).
Ważne jest utrzymanie równowagi między anabolizmem a katabolizmem. W przypadku nadmiernego katabolizmu może dojść do utraty masy mięśniowej, co z kolei prowadzi do osłabienia organizmu. Z kolei nadmierny anabolizm może prowadzić do przyrostu masy ciała, w tym tkanki tłuszczowej, co zwiększa ryzyko wielu chorób.

Wymagania procesów metabolicznych
Wszystkie procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka wymagają kilku istotnych czynników:
Odżywianie
Odżywianie jest niezbędne do pobierania z zewnątrz materiałów energetycznych i budulcowych, które są potrzebne do przeprowadzenia procesów metabolicznych.
Oddychanie
Oddychanie umożliwia dostarczenie tlenu potrzebnego do prawidłowego przebiegu procesów utleniania wewnątrzkomórkowego oraz usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla z organizmu.
Krążenie materiałów
Proces metaboliczny wymaga ciągłego krążenia materiałów energetycznych, budulcowych, tlenu i dwutlenku węgla między komórkami i narządami organizmu.
Wydalanie produktów przemiany materii
Organizm musi pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie.
W metabolizmie wyróżnia się dwa procesy przeciwstawne: anabolizm i katabolizm. Anabolizm to proces syntezy złożonych związków organicznych z substancji prostych, na przykład synteza białek z aminokwasów lub cukrów z dwutlenku węgla i wody, czy też synteza glikogenu z glukozy. Wymagane jest stałe pochłanianie energii, ponieważ związki o niskiej zawartości energetycznej przekształcane są w związki o wysokiej zawartości energetycznej.
Przykłady procesów anabolicznych
Przykłady procesów anabolicznych w organizmie człowieka to:
Synteza tłuszczów
Powstanie tłuszczów jest ściśle związane z oddychaniem. Niektóre metabolity tego procesu są produktami do syntezy tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe i glicerol.
Synteza kwasów tłuszczowych
Kwasy tłuszczowe tworzą się przez stopniowe przyłączanie reszty dwuwęglanowej.
Powstanie glicerolu
Glicerol powstaje jako produkt pośredni w procesie syntezy tłuszczów.
Glukoneogeneza
Proces syntezy glukozy z prekursorów, które nie są węglowodanami, zachodzi w wątrobie.
Glikogeneza
Proces syntezy glikogenu z glukozy zachodzi w mięśniach i wątrobie.
Biosynteza białek
Proces tworzenia białek z aminokwasów zachodzi w komórkach organizmu.
Fotosynteza i chemosynteza
Procesy te zachodzą u roślin i polegają na przetwarzaniu energii słonecznej lub chemicznej w celu związania dwutlenku węgla.
Biosynteza DNA (replikacja)
Proces tworzenia kopii DNA zachodzący podczas podziałów komórkowych.
Biosynteza RNA (transkrypcja)
Proces kopiowania informacji genetycznej z DNA na RNA, który jest potrzebny do syntezy białek.
Synteza produktów przemiany azotowej
Proces syntezy mocznika, kreatyny i innych związków azotowych zachodzący w organizmie.
Wiązanie azotu atmosferycznego
Proces wiązania azotu atmosferycznego, który jest ważnym źródłem azotu dla roślin.
Proces kataboliczny
Najważniejszym procesem katabolicznym jest oddychanie, podczas którego utlenianie cukrów prowadzi do powstania dwutlenku węgla i wody z równoczesnym uwalnianiem energii zmagazynowanej w wysokoenergetycznych wiązaniach chemicznych.
Przykłady procesów katabolicznych to:
- Hydroliza tłuszczów: Proces prowadzący do rozpadu tłuszczów na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe.
- Glikoliza: Katabolizm glukozy zachodzący w cytoplazmie, podczas którego glukoza ulega przekształceniu w kwas pirogronowy z jednoczesną syntezą ATP.
- Katabolizm białek: Proces rozpadu białek pod wpływem enzymów proteolitycznych.
- Fermentacja: Proces kataboliczny, w którym związki organiczne ulegają rozkładowi bez udziału tlenu.
- Cykl Krebsa (cykl kwasu cytrynowego): Proces zachodzący w mitochondriach, w którym związki organiczne są stopniowo rozkładane do dwutlenku węgla i wody z jednoczesnym uwalnianiem energii.
- Łańcuch oddechowy: Proces zachodzący w mitochondriach, w którym energia zmagazynowana w postaci gradientu elektrochemicznego jest wykorzystywana do syntezy ATP.
- Fotooddychanie: Proces charakterystyczny dla organizmów roślinnych, polegający na przetwarzaniu energii świetlnej w celu wytworzenia związków organicznych.
Porównanie anabolizmu i katabolizmu
Proces | Reakcja | Energia | Poziom energetyczny | Funkcja |
---|---|---|---|---|
Anabolizm | Reakcja syntezy: A + B = C | Dostarczenie energii | Podwyższenie poziomu energetycznego | Powstanie związków budulcowych, energetycznych i zapasowych |
Katabolizm | Reakcja rozpadu: C = A + B | Uwolnienie energii | Obniżenie poziomu |
Mechanizmy kontrolujące przebieg przemiany materii
Przemiany metaboliczne są kontrolowane przez różne czynniki. Wśród najważniejszych są:
Temperatura
Wzrost temperatury powoduje przyspieszenie reakcji chemicznych, zaś jej obniżenie powoduje zwolnienie reakcji.
Ilość substratów i produktów reakcji

Ilość substratów i produktów reakcji wpływa na tempo przebiegu reakcji chemicznych.
Katalizatory
Katalizatory to substancje przyspieszające reakcje chemiczne, takie jak enzymy.
Enzymy
Enzymy to specyficzne substancje białkowe wytwarzane w komórkach, pełniące funkcję katalizatorów w procesach biologicznych.
Koenzymy
Koenzymy to organiczne związki, takie jak witaminy, które są niezbędne do działania enzymów.
Jony metali
Jony metali, takie jak wapń, magnez, sód i potas, wpływają na aktywność enzymów.
Impulsy nerwowe
Przebieg procesów metabolicznych może być kontrolowany przez impulsy nerwowe za pośrednictwem składu jonowego środowiska.
Hormony
Hormony wpływają na przebieg procesów metabolicznych.
W warunkach fizjologicznych anabolizm i katabolizm zachodzą jednocześnie. Gdy anabolizm przeważa nad katabolizmem, oba te procesy będą wykazywały tzw. równowagę dynamiczną po osiągnięciu dojrzałości. U dojrzałych organizmów anabolizm i katabolizm przechodzą cykliczne wahania nie przekraczające pewnych norm fizjologicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przekroczenie pewnych granic w kierunku anabolizmu lub katabolizmu wiąże się z rozwojem procesów patologicznych.