Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek są dwoma głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt. “Zemsta”. Obaj pochodzą ze szlachty i żyją w XVIII wieku. Ich wspólne cechy to miejsce zamieszkania, nienawiść, jaką żywią do siebie oraz pragnienie posiadania dużych pieniędzy.
Różnice między Cześnikiem a Rejentem w „Zemście” A. Fredry
Cechy fizyczne i charakterystyka Rejenta Milczka
Rejent Milczek w dramacie „Zemsta” A. Fredry miał szczupłą i drobną budowę ciała. Charakteryzował się flegmatycznym i powolnym temperamentem. Jako wdowiec ubierał się na czarno z powodu żałoby po swojej zmarłej żonie.

Cechy fizyczne i charakterystyka Cześnika Raptusiewicza
Cześnik Raptusiewicz wyróżniał się wysoką i tęgą posturą. Mężczyzna nosił żupan przepasany ozdobnym pasem, choć przy pierwszym wzmiankowaniu o nim, nie był nim opasany. Nazwisko Cześnika – Raptusiewicz – pochodzi od słowa “raptus”, co oznacza człowieka niecierpliwego. Tak też charakteryzuje się Cześnik. Posiada gwałtowny temperament i jest wybuchowy. Podczas naprawy muru granicznego przez ludzi Rejenta, Cześnik chciał strzelać do niego i wołał: “Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę! Niechaj strącę tę makówkę!”. Podczas każdej rozmowy podkreślał swoje słowa uderzając pięścią w stół. Jednak, mimo swojego wybuchowego charakteru, jeśli chodzi o kobiety, Cześnik był bardzo nieśmiały i nie potrafił z nimi rozmawiać.
Podsumowanie
Cześnik i Rejent, dwaj główni bohaterowie dramatu „Zemsta” A. Fredry, są od siebie bardzo różni nie tylko pod względem charakteru, ale także wyglądu i zachowania. Ich antagonizm wzajemny, a także dążenie do wyrzucenia sąsiada z zamku, stanowi jeden z głównych wątków dramatu.
Cechy Cześnika Raptusiewicza w „Zemście” A. Fredry
Cechy charakteru Cześnika
Cześnik Raptusiewicz, jeden z głównych bohaterów dramatu „Zemsta” A. Fredry, charakteryzuje się porywczością oraz brakiem wysokiego wykształcenia, wynikającym z niskiej inteligencji. Cechy te ujawniają się w pełni, gdy dyktuje list Dyndalskiemu. Cześnik często wykazuje też zarozumiałość, np. chwaląc się przed Papkinem, że ma od niego więcej rozumu, chociaż nie jest to prawdą. Bohater jest także bardzo chciwy, co widać w jego dążeniu do poślubienia majętnej Podstoliny.
Miłość do ojczyzny
Cześnik Raptusiewicz charakteryzuje się wielką miłością do Polski, co objawia się m.in. w jego tradycyjnym ubiorze – żupanie oraz w walce w konfederacji barskiej w obronie ojczyzny.
Porównanie Cześnika i Rejenta
W przeciwieństwie do Rejenta Milczka, który był ostrożny i planował swoje czyny, Cześnik był porywczy i podejmował decyzje impulsywnie. Rejent działał zawsze w ukryciu, by nikt się o tym nie dowiedział, natomiast Cześnik był dobroduszny.
Cześnik Raptusiewicz w dramacie „Zemsta” A. Fredry jest postacią pełną sprzeczności – mimo wielu wad, takich jak porywczość, zarozumiałość czy chciwość, charakteryzuje się także miłością do Polski oraz dobrodusznością. Porównanie Cześnika i Rejenta ukazuje ich diametralnie różne podejście do działań oraz charakter.
Cechy Rejenta Milczka w „Zemście” A. Fredry
Cechy charakteru Rejenta
Rejent Milczek, drugi z głównych bohaterów dramatu „Zemsta” A. Fredry, charakteryzuje się pozorną cichością i skrytością, ale kryje pod tymi pozorami chciwość i przebiegłość. Posiada wysoki poziom inteligencji, ale nie zawsze wykorzystuje go w dobrych celach, np. sfałszował zeznania murarzy na złość Cześnikowi. Bohater wydaje się być pobożny, ale jest to religijność tylko na pokaz. Rejent jest bardzo fałszywy i obłudny, a także cechuje go mściwość i bezwzględność w dążeniu do celu, nie zważając na skutki dla innych, w tym dla swojego syna Wacława.
Rejent Milczek, drugi z głównych bohaterów dramatu „Zemsta” A. Fredry, charakteryzuje się mściwością, bezwzględnością oraz fałszywością i obłudą. Mimo posiadania pewnych zalet, takich jak inteligencja, odwaga czy honorowość, jego negatywny charakter sprawia, że nie wzbudza sympatii u czytelnika.
ty oglądasz: Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta („Zemsta” A. Fredry)