Ameryka Północna to kontynent położony na półkuli zachodniej, między Oceanem Atlantyckim a Oceanem Spokojnym. Od północy jest otoczona wodami Oceanu Arktycznego, a od południa ogranicza ją Przesmyk Panamski. Kontynent ten zajmuje powierzchnię 24,2 mln km², co sprawia, że pod względem wielkości jest trzecim największym kontynentem na Ziemi. Obecnie zamieszkuje go około 432 mln ludzi. Na obszarze tym znajdują się trzy państwa: Kanada, Stany Zjednoczone oraz Meksyk.
Ameryka Północna charakteryzuje się występowaniem wszystkich form ukształtowania powierzchni oraz ich układem południkowym. Wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu ciągnie się rozległy łańcuch górski Kordylierów. Wnętrze kontynentu zajmują obszary nizinne – Niż Kanadyjski na północy, Niziny Wewnętrzne w centrum oraz Nizina Zatokowa na południu. Na wschodzie znajduje się niewysokie pasmo Appalachów, z którym od północy sąsiaduje Wyżyna Labradorska. Wschodnie wybrzeże kontynentu stanowi Nizinę Atlantycką. Średnia wysokość kontynentu wynosi 677 m n.p.m.
Ameryka Północna to trzeci co do wielkości kontynent na Ziemi, zamieszkiwany przez 432 mln ludzi. Charakteryzuje się on występowaniem różnorodnych form ukształtowania powierzchni oraz ich układem południkowym. Znajdują się tam trzy państwa: Kanada, Stany Zjednoczone oraz Meksyk.
Źródła informacji odniesienia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ameryka_P%C3%B3%C5%82nocna
Geografia Ameryki Północnej
Góry i doliny:
Najwyższym szczytem Ameryki Północnej jest MacKinley, położony w Kordylierach Północnych na Alasce, wznoszący się na wysokość 6 194 m n.p.m. Najniższym punktem jest dno Doliny Śmierci, znajdujące się w Kordylierach Środkowych w Kalifornii, na wysokości 86 m p.p.m.
Linia brzegowa:
Ameryka Północna posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową, tworzącą liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Największymi półwyspami kontynentu są: Półwysep Labrador, Jukatan, Kalifornijski, Floryda oraz Alaska. Do największych zatok należą: Zatoka Meksykańska, Hudsona, Alaska, Św. Wawrzyńca i Kalifornijska. Kontynent amerykański posiada także wiele wysp, które łącznie stanowią ok. 16,5% jego powierzchni. Największymi z nich są: Grenlandia, Ziemia Baffina, Wyspa Wiktorii, Wysoa Ellesmere’a, Nowa Funlandia i Kuba. Najwięcej wysp znajduje się na północ od lądowej części kontynentu, gdzie tworzą Archipelag Arktyczny.
Klimat:
Ameryka Północna posiada bardzo zróżnicowany klimat, w tym wszystkie jego typy. Południowa część kontynentu znajduje się pod wpływem klimatu równikowego i podrównikowego, który przechodzi następnie w klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy.

Klimat Ameryki Północnej
Ameryka Północna posiada bardzo zróżnicowany klimat, który charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów klimatycznych. Na kontynencie występują strefy klimatów umiarkowanych – ciepłego i chłodnego, a obszary północne obejmują masy powietrza subpolarnego i polarnego.
Wpływ czynników geograficznych:
Strefowy układ klimatu Ameryki Północnej jest jednak zaburzany przez południkowy układ krain geograficznych, dużą rozciągłość kontynentu oraz prądy morskie opływające jego wybrzeża. W pozbawionym równoleżnikowych barier wnętrzu kontynentu następuje swobodny przepływ mas powietrza z północy na południe. Stąd, masy ciepłego powietrza zwrotnikowego docierają daleko na północ, a masy powietrza zimnego polarnego sięgają niekiedy daleko na południe. Ponadto, wnętrze kontynentu ograniczone jest od obydwu oceanów pasmami górskimi, dlatego też masy wilgotnego powietrza morskiego nie mają możliwości do niego dotrzeć. Z tego względu równinne obszary centralnej części Ameryki Północnej są bardzo suche.
Średnie temperatury powietrza:
Średnie temperatury powietrza Ameryki Północnej są bardzo zróżnicowane. Najniższe wartości uzyskuje się w styczniu w Grenlandii, gdzie spadają do -49°C, natomiast najwyższymi wartościami charakteryzuje się wybrzeże Zatoki Kalifornijskiej, gdzie w lipcu notuje się +33°C.
Szata roślinna i fauna Ameryki Północnej
Ameryka Północna posiada zróżnicowaną szatę roślinną, która układa się w zależności od warunków klimatycznych panujących na kontynencie.
Szata roślinna:
Na północnych krańcach kontynentu, zwłaszcza na wyspach Archipelagu Arktycznego, występują lodowce i pustynie lodowe, pozbawione roślinności. Znaczny obszar Kanady obejmuje tundrę, przechodzącą ku południowi w lasy szpilkowe tajgi. W strefie klimatu umiarkowanego ciepłego występują lasy liściaste i mieszane, natomiast wnętrze kontynentu to rozległe obszary prerii i stepów z ubogą roślinnością trawiastą, przechodzące na południu w pustynie i półpustynie. Krańce południowe kontynentu to obszary wiecznie zielonych lasów podzwrotnikowych i okołorównikowych oraz roślinności typu śródziemnomorskiego w Kalifornii.
Świat zwierzęcy:
Fauna Ameryki Północnej również jest bardzo zróżnicowana. Na północy, w strefie polarnej, spotkać można białe niedźwiedzie, zające bielaki, woły piżmowe i sowy polarne. Lasy tajgi zamieszkuje łoś amerykański, jeleń wapiti, wilki i karibu.
Najgorętszy obszar:
Jednak najgorętszym obszarem w Ameryce Północnej, a zarazem na świecie, jest Dolina Śmierci, w której latem temperatury dochodzą do +57°C.
Podsumowując, Ameryka Północna posiada zróżnicowaną szatę roślinną i bogaty świat zwierzęcy, w tym liczne gatunki charakterystyczne dla poszczególnych stref klimatycznych. Jednocześnie na kontynencie występują skrajnie różne warunki klimatyczne, jak najgorętszy obszar Doliny Śmierci czy też zimne i pozbawione roślinności obszary arktyczne.
Stosunki wodne Ameryki Północnej
Ameryka Północna to miejsce zamieszkania różnorodnych gatunków zwierząt i cennych zasobów wodnych.
Stosunki wodne:
Ameryka Północna leży w zlewisku Oceanu Atlantyckiego (75% powierzchni) oraz Spokojnego i Arktycznego. Najdłuższymi rzekami kontynentu są: system Missisipi z Missouri, Rzeka Mazkenzie, Jukon, Św. Wawrzyńca, Rio Grande, Nelson, Kolorado i Kolumbia. Na terytorium Ameryki znajdują się także rozległe jeziora, z których największe to: Górne, Huron, Michigan, Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Erie, Winnipeg, Ontario i Nikaragua.
Surowce mineralne:
Ameryka Północna jest bardzo zasobna w surowce mineralne, które występują zwłaszcza na obszarach górskich. Szczególnie duże są zasoby żelaza, cynku, ołowiu, miedzi, węgla kamiennego i brunatnego, złota, srebra, platyny, ropy naftowej i gazu ziemnego, manganu, siarki, boksytów i uranu.
Podsumowując, Ameryka Północna to kontynent o różnorodnej faunie, na którym żyją m.in. niedźwiedzie, bobry i bizony. Stosunki wodne kontynentu to m.in. długie rzeki, takie jak Missisipi, oraz rozległe jeziora. Dodatkowo, kontynent jest bardzo bogaty w surowce mineralne, które występują przede wszystkim na obszarach górskich.